A német hírügynökségnek Pekingben nyilatkozó Barbara Lochbihler szerint nem szabad az állam bomlasztására irányuló tevékenységnek tekinteni azokat a bírálatokat, amelyek visszásságokat tesznek szóvá. Meg kell szüntetni a Kínában bevett szokásnak számító gyakorlatot, amelynek értelmében a hatóságok bírósági ítélet nélkül tarthatnak „adminisztratív őrizetben” embereket. Véget kell vetni az őrizetes személyek kínzásának, és el kell törölni a halálbüntetést – követelte az EP-képviselő.
Lochbihler szerint a Kínában létező titkos börtönök durván sértik az emberi jogokról alkotott felfogást. „Ezekben a börtönökben korlátlan lehetőség nyílik a fogva tartottak bántalmazására és kínzására” – hangoztatta az Amnesty International jogvédő szervezet német részlegének korábbi főtitkára, aki jelenleg a Zöldek EP-frakciójában politizál. A héten kezdődött kínai látogatása során más EP-képviselőkkel együtt Pekingben és Csungkingban folytat megbeszéléseket kínai illetékesekkel.
A képviselőnő kritikus hangon szólt az Európai Unió és a kínai kormány között az emberi jogok témájáról évente rendezett párbeszédről. „A dialógus jóformán rituális szertartássá züllött, az eddigi ülések semminemű eredményt nem hoztak, így ez nem mehet tovább” – fogalmazott Lochbihler. Szerinte az EU-nak egyértelmű célokat kell kitűznie. A párbeszédet azokra a pontokra kell összpontosítani, amelyekben módszeres fellépéssel eredményt lehet elérni” – hangoztatta.
Meglátása szerint az internet terjedésének dacára a véleménynyilvánítás szabadsága inkább romlott Kínában, miközben erősödik a cenzúra. Ezt jelzi, hogy a hatóságok kemény büntetéseket szabnak ki azokra a bloggerekre, akik bírálatot fogalmaznak meg internetes fórumokon. Pekingben november 8-án kezdődik a kommunista párt 18. kongresszusa, amelynek fő feladata a vezetőségen belüli nemzedékváltás levezénylése lesz.

Random választotta ki áldozatát az esztergomi késelő