A NATO vezette nemzetközi biztonsági erők nagy része a jelenlegi tervek szerint 2014 végére elhagyja Afganisztánt, és ugyanezen év tavaszán elnökválasztást tartanak az országban. A Reuters hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó illetékes szerint a választás előtt nem lehet áttörésre számítani a politikai rendezés folyamatában.
Politikai megállapodásra van szükség
Széles körben vallott nézet szerint a több évtizede háborúktól sújtott Afganisztánban a stabilitás megteremtésének legbiztosabb módja az lenne, ha sikerülne politikai megállapodást elérni a kormány és a tálibok között.
A tálib lázadók idén május 3-án tavaszi offenzívát indítottak a kormányerők és szövetségeseik ellen. A 130 ezer fős nemzetközi erő, az ISAF és az afgán kormányerők folyamatosan fokozták tisztogató hadműveleteiket a tálibok és más fegyveres csoportok ellen.
A Dél-Afganisztáni Hilmend és Kandahár tartományok a tálibok hagyományos erősségének számítanak. Az ezekben a tartományokban elkövetett merényleteket eddig egyetlen szervezet sem vállalta magára.
Az illetékes elmondta, hogy több helyszínen volt már kapcsolatfelvétel a felek között, de érdemi közvetlen tárgyalásokra még nem került sor. Hozzátette, hogy elsősorban helyi, tartományi szinten sikerült kontaktust teremteni a tálibokkal.
Pakisztán megígérte: segíteni fog
A nyilatkozatban kitért a tisztviselő Pakisztánra is. Úgy vélte, a szomszédos országnak nagyobb szerepet kellene vállalnia az afgán felek közti érintkezés megkönnyítésében. Afgán részről többször illették már Pakisztánt azzal a bírálattal, hogy csak vonakodva kapcsolódik be a tálibokkal való kapcsolatteremtési kísérletekbe.
Iszlámábád tagadja, hogy saját érdekei alapján lázadó csoportokat mozgatna Afganisztánban, és több ízben ígéretet tett arra is, hogy mindent megtesz az afganisztáni harcok beszüntetésének segítése érdekében. Az afgán vezetés hamarosan átfogó tervet ismertet Pakisztánnal arról, hogyan segíthet a szomszédos ország a béke megteremtésében – mondta el a tisztviselő.