A Kínai Kommunista Párt (KKP) kongresszusán részt vevő tibeti vezető a kínai törvényekre hivatkozott, amikor az elmúlt időszakban tapasztalt önégetéshullámról kérdezték. „Az élet értékes, az emberek életét feláldozni rejtett politikai célokért az emberi lelkiismeret és erkölcs ellen való, s ezért elítélendő” – állapította meg a kongresszusi küldött. Li Csang-ping Szecsuan tartományi pártvezető a neki szegezett kérdésre azt felelte: „a 14. dalai láma az, aki válaszolni tud arra, mi az oka az önégetéseknek, hiszen ő a kiagyalója ezeknek”.
Az ENSZ megfigyelőket akar
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a közelmúltban felvetette, hogy Peking engedjen nemzetközi megfigyelőket és újságírókat a tibetiek lakta területekre. Akkor a kínai külügyi szóvivő visszautasította Pillay javaslatát és azt a belügyekbe való beavatkozásnak minősítette.
A tibeti törvényhozás 65 éves elnöke, Csiangpa Puncsog most Pekingben ezzel kapcsolatban kijelentette, szívesen látják a látogatókat, a tanulókat, kirándulókat az országból és azon kívülről is, de a más céllal érkezőket nem. Ugyanakkor a tájékoztató termét megtöltő újságírókhoz szólva megjegyezte, szívesen látja őket, hogy a maguk szemével győződjenek meg Tibet valóságos helyzetéről. Az önégetésekkel kapcsolatban a politikus megállapította: „Azt mondják, hogy Tibet ég. Tibet nem ég” – tette hozzá. A lhászai esetekről szólva pedig azt mondta, az önégetők más területekről jöttek és előre megtervezett akciókról volt szó.
Függetlenséget akarnak a tüntetők
Ugyancsak pénteki jelentések szerint százak vonultak az utcára az északnyugat-kínai Csinghaj tartomány tibetiek lakta Zsungvo városában. Helyiek és emigráns tibetiek beszámolója szerint a tiltakozók többsége középiskolás diák volt, akik függetlenséget követelő jelszavakat kiáltoztak és azt is kifejezésre juttatták, szeretnék a dalai láma visszatérését.
„Nagy felfordulás volt ma reggel” – nyilatkozott egy férfi. A rendőrség – úgy tudni – nem avatkozott közbe, és a felvonulást nem követték őrizetbe vételek. Az elmúlt napokban ketten gyújtották fel magukat a közelben.
Kína Tibet-politikája sikertelen
„A kínai vezetőknek, akiket a XVIII. pártkongresszuson kiválasztanak, el kell ismerniük, hogy Kína keménykezű politikája Tibetben teljes mértékben sikertelen, és csakis párbeszéddel lehet békés és tartós megoldásra jutni” – hangoztatta Lobszang Szangaj, az indiai Dharamszalában székelő tibeti „emigráns kormány” feje. „Hiszünk abban, hogy az elnyomás végével az önégetéshullám is véget ér” – tette hozzá.
Szintén tibeti emigráns forrásokra hivatkozó sajtójelentések szerint a KKP kongresszusának nyitányára időzítve 48 órán belül hatan gyújtották fel magukat, köztük egy 15 és két 16 éves szerzetes, valamint egy 23 éves nő, akinek ötéves gyereke van.
A londoni székhelyű Free Tibet mozgalom szerint az önégetések a „kínai elnyomás”, a vallásszabadság megsértése elleni tiltakozások, egyben a dalai láma melletti kiállást jelképezik. Pekingben úgy vélik, a dalai láma mint buddhista vallási vezető könnyedén leállíthatná az öngyilkosságokat.