Önégetés: „a dalai láma a kiagyalója ezeknek”

Gyilkosságnak nevezte az önégetésekre való felbujtást újságírók előtt a Tibeti Autonóm Terület alelnöke, Loszang Gjaltszen pénteken.

MD
2012. 11. 09. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kínai Kommunista Párt (KKP) kongresszusán részt vevő tibeti vezető a kínai törvényekre hivatkozott, amikor az elmúlt időszakban tapasztalt önégetéshullámról kérdezték. „Az élet értékes, az emberek életét feláldozni rejtett politikai célokért az emberi lelkiismeret és erkölcs ellen való, s ezért elítélendő” – állapította meg a kongresszusi küldött. Li Csang-ping Szecsuan tartományi pártvezető a neki szegezett kérdésre azt felelte: „a 14. dalai láma az, aki válaszolni tud arra, mi az oka az önégetéseknek, hiszen ő a kiagyalója ezeknek”.

Az ENSZ megfigyelőket akar

Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a közelmúltban felvetette, hogy Peking engedjen nemzetközi megfigyelőket és újságírókat a tibetiek lakta területekre. Akkor a kínai külügyi szóvivő visszautasította Pillay javaslatát és azt a belügyekbe való beavatkozásnak minősítette.

A tibeti törvényhozás 65 éves elnöke, Csiangpa Puncsog most Pekingben ezzel kapcsolatban kijelentette, szívesen látják a látogatókat, a tanulókat, kirándulókat az országból és azon kívülről is, de a más céllal érkezőket nem. Ugyanakkor a tájékoztató termét megtöltő újságírókhoz szólva megjegyezte, szívesen látja őket, hogy a maguk szemével győződjenek meg Tibet valóságos helyzetéről. Az önégetésekkel kapcsolatban a politikus megállapította: „Azt mondják, hogy Tibet ég. Tibet nem ég” – tette hozzá. A lhászai esetekről szólva pedig azt mondta, az önégetők más területekről jöttek és előre megtervezett akciókról volt szó.

Függetlenséget akarnak a tüntetők

Ugyancsak pénteki jelentések szerint százak vonultak az utcára az északnyugat-kínai Csinghaj tartomány tibetiek lakta Zsungvo városában. Helyiek és emigráns tibetiek beszámolója szerint a tiltakozók többsége középiskolás diák volt, akik függetlenséget követelő jelszavakat kiáltoztak és azt is kifejezésre juttatták, szeretnék a dalai láma visszatérését.

„Nagy felfordulás volt ma reggel” – nyilatkozott egy férfi. A rendőrség – úgy tudni – nem avatkozott közbe, és a felvonulást nem követték őrizetbe vételek. Az elmúlt napokban ketten gyújtották fel magukat a közelben.

Kína Tibet-politikája sikertelen

„A kínai vezetőknek, akiket a XVIII. pártkongresszuson kiválasztanak, el kell ismerniük, hogy Kína keménykezű politikája Tibetben teljes mértékben sikertelen, és csakis párbeszéddel lehet békés és tartós megoldásra jutni” – hangoztatta Lobszang Szangaj, az indiai Dharamszalában székelő tibeti „emigráns kormány” feje. „Hiszünk abban, hogy az elnyomás végével az önégetéshullám is véget ér” – tette hozzá.

Szintén tibeti emigráns forrásokra hivatkozó sajtójelentések szerint a KKP kongresszusának nyitányára időzítve 48 órán belül hatan gyújtották fel magukat, köztük egy 15 és két 16 éves szerzetes, valamint egy 23 éves nő, akinek ötéves gyereke van.

A londoni székhelyű Free Tibet mozgalom szerint az önégetések a „kínai elnyomás”, a vallásszabadság megsértése elleni tiltakozások, egyben a dalai láma melletti kiállást jelképezik. Pekingben úgy vélik, a dalai láma mint buddhista vallási vezető könnyedén leállíthatná az öngyilkosságokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.