A befolyásos The Wall Street Journal már a választás másnapján kijelentette: Mitt Romney „szélsőséges, tarthatatlan” bevándorlási politikájával bukta el az elnökválasztást, a republikánus párt létét kockáztatja keményvonalas álláspontjával. Beszédes szám, hogy a konzervatívok a leggyorsabban növekvő kisebbségi csoport, a latinok szavazatainak csupán 27 százalékát tudták megszerezni. A pártvezetés és jobboldali véleményformálók egy csoportja most levonta a megfelelő következtetést – néhány nappal a bukás után máris megengedőbb hangot ütnek meg a bevándorlókkal szemben.
„A latinoknak a republikánusokat kellene erősíteniük: felfelé törekvő közösség, mely vallásos, főleg katolikus, családközpontú és társadalmi kérdésekben is konzervatív. A bevándorlás miatt mégis inkább balra szavaznak” – vázolja fel a problémát Charles Krauthammer, a Washington Post konzervatív publicistája. Krauthammer szerint a megoldás ugyanakkor egyszerű: szigorú határpolitika, de amnesztia a már az országban dolgozó illegális bevándorlóknak. „Igen, amnesztia. Nem kell félni a szótól, ez a jövő útja”. A publicista szerint ezzel az egyszerű lépéssel már 2016-ban a konzervatívoké lehet a latino voks – különösen, ha Marco Rubio népszerű floridai szenátor lesz a jelöltjük, aki maga is hispán származású.
A Post újságírójához hamarosan csatlakozott Sean Hannity Fox News-műsorvezető, ő úgy fogalmazott, „meg kell nyitni az utat az állampolgárság felé”, majd Grover Norquist befolyásos konzervatív aktivista is. „Ezzel a támogatottsággal másfél éven belül új bevándorlási törvényünk lehet” – magyarázta Norquist. Végül John A. Boehner alsóházi frakcióvezető is a reform mellett tett hitet, jelezve, hogy a gondolat nem csak a politológusok, de a politikusok fejében is gyökeret vert. Boehner egy televíziós interjúban a bevándorlási szabályozás „átfogó reformjáról” beszélt, amely az amerikai politikai zsargonban általában az állampolgársághoz jutás megkönnyítését jelenti „Itt az ideje, hogy minden egyes amerikait megszólítsunk, nem csak azokat, akik úgy néznek ki és úgy gondolkodnak, mint mi” – fogalmazott a vezető konzervatív politikus.
A változó politikai klíma Barack Obamát is sürgősebb cselekvésre késztetheti. Az elnök már 2008-ban bevándorlási reformot ígért, az elmúlt négy évben azonban ez nem valósult meg. A kisebbségek, különösen a latinok mégis újra bizalmat szavaztak neki, a türelem azonban nem tart örökké. „Azt hiszem, a demokraták is érzik, hogy az ígéretet most már meg kell tartani. Nem hibáztathatják örökké a republikánusokat, ez az érvelés nem működik többé” – nyilatkozta Eliseo Medina, a Szolgáltatási Szektori Dolgozók Szakszervezetének elnöke, amely szakszervezet a kampány során milliókat költve népszerűsítette az elnököt a latino szavazók körében.
(The Washington Post, ABC News, The Los Angeles Times)