Romney: Obama „kormányzati pénzen vett szavazatokkal” győzött

Mitt Romney szerdán kellemetlen feladatot volt kénytelen teljesíteni: felhívta legbefolyásosabb támogatóit, és elmagyarázta, miért vesztette el a választást.

Kovács N. László
2012. 11. 16. 2:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányzati pénzen vett szavazatok?

„Obama a szokásos utat követte: kiválasztotta politikai bázisának bizonyos csoportjait, hihetetlen kormányzati juttatásokat adott nekik, aztán mindent megtett, hogy ezek az emberek el is menjenek szavazni” – fogalmazott Romney a telefonos beszélgetésben, melynek felvétele és tartalma számos amerikai sajtótermékhez eljutott. A konzervatív exjelölt szerint Obama „több ezer milliárd dollárra rúgó ajándékokat” osztott ki kedvenc támogatóinak: a fiataloknak csökkentett diákhitelt ígért, a nőknek ingyenes fogamzásgátlót, de a legjobban a kisebbségeket jutalmazta. Az egész Obamacare egy „komoly ajándék”, fogalmazott Romney, különösen az alacsony keresetű kisebbségiek számára. „Képzeljék csak el, ezek az emberek 25, 30 ezer dollárt keresnek, és valaki ingyenes, de 10 ezer dollárt érő biztosítást ígér nekik. Ez nagy előnyt jelentett a latino szavazóknál, ahogy az illegális bevándorlók helyzetét könnyítő rendelkezés, a Dream Act is” – mentegetőzött a politikus.

Romney senkinek nem fog hiányozni”

A magyarázat meglepő módon főleg a republikánus tábort bolygatta meg. Vezető – és magas politikai álmokat dédelgető – konzervatív politikusok sietve elhatárolódtak Romney kijelentéseitől – láthatóan kényelmetlen számukra a bukott jelölt. „Ez teljességgel hibás látásmód – nyilatkozta a Los Angeles Timesnak Bobby Jindal, Louisiana kormányzója, 2016 egyik komoly esélyese. – Be kell fejeznünk az amerikai választók megosztását.”

„Nem csak azokat képviseljük, akik függetlenek a kormányzattól – kontrázott rá Scott Walker wisconsini kormányzó a CNN-en. – A Republikánus Párt mindazok mellett áll, akik szeretnék elérni az amerikai álmot.” A legnyersebben Ed Rogers vezető konzervatív politikai szakértő fogalmazott: „Itt az idő, hogy Romney elhagyja a színpadot. Senkinek nem fog hiányozni” – nyilatkozta Rogers a The Washington Postnak.

Obama–McCain, 2012

Az tehát biztosnak látszik, hogy Romney-ból nem lesz republikánus Bill Clinton, aki félig-meddig kívülállóként viszi előre a párt ügyét és képviseli eszméit. A kérdés most az, ki lesz az a politikus, aki körül a vezérét vesztett konzervatív oldal összegyűlhet. A stafétabotot egyelőre John McCain szenátor vette át. A 2008-as választás vesztese élesen kritizálta Obama egyik közeli szövetségesét, a mostanában a külügyminiszteri poszttal is hírbe hozott Susan Rice ENSZ-nagykövetet, aki szerinte „alkalmatlan” a feladatra. Rice a bengázi nagykövetség elleni támadást követően több helyen is azt nyilatkozta, az iszlámot gúnyoló videó felelős a nagykövet és munkatársai haláláért. McCain és társai szerint Rice ezzel félrevezette az amerikaiakat, mivel ekkor már egyértelmű volt, hogy valójában terrortámadás történt. „Mindent meg fogunk tenni, hogy meggátoljuk Susan Rice kinevezését” – fogalmazott McCain.

Obama hamar és hevesen reagált a vádakra. Az elnök erőteljesen védelmébe vette a nagykövetet. „Ha McCain szenátor vitatkozni akar valakivel, keressen meg engem, állok rendelkezésére. De az teljességgel elfogadhatatlan, hogy az ENSZ-nagykövetünk hírét rontsa. Ms. Rice csupán a kötelességét teljesítette, amikor a rendelkezésére álló információk alapján tájékoztatta az embereket a líbiai helyzetről” – üzente az elnök 2008-as ellenfelének.

(The New York Times, nytimes.com, Los Angeles Times, latimes.com, The Washington Post, washingtonpost.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.