A központi választási bizottság előtt helyszíni becslések szerint legalább kétezren gyűltek össze a demonstráción. A hatóságok megerősítették az épület védelmét, sajtóértesülések szerint mintegy négyszáz rohamrendőrt vezényeltek a helyszínre.
Arszenyij Jacenyuk, az egyesült ellenzék vezetője a tiltakozóakciót „a választók és parlamenti képviselők találkozójának” nevezte, amelyet – mint mondta – a rohamrendőröknek nincs joguk szétzavarni.
A visszásságok beárnyékolják a voksolást
A Külügyminisztérium üdvözli, hogy az október 28-i ukrajnai parlamenti választásokat nem zavarta meg incidens, ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet: a nemzetközi megfigyelők által kifogásolt torzító elemek beárnyékolják a voksolást.
A tárca közleményében hangsúlyozta, alapvető fontosságú, hogy a választások eredményét mind az ukrajnai politikai ellenzék, mind az ukrán társadalom egésze elfogadja. „Mindazonáltal a nemzetközi megfigyelők által kifogásolt torzító elemek – adminisztratív lehetőségekkel történő visszaélés, a kampány- és pártfinanszírozás átláthatatlansága, valamint a kiegyensúlyozatlan médiatájékoztatás – árnyékot vetnek a választási folyamat egészének megítélésére” – tették hozzá.
Sajnálatos, hogy nem vették figyelembe a nemzeti kisebbségek érdekeit
Emlékeztettek arra, hogy az ukrajnai választásokat kiemelt érdeklődés övezte Magyarországon, ezt az is jelzi, hogy 45 magyar választási megfigyelő kísérte figyelemmel az eseményt. A közlemény szerint Magyarország sajnálatosnak tartja, hogy az egyéni választókerületek határainak kijelölésekor nem vették figyelembe a nemzeti kisebbségek érdekeit, és ez végső soron megfosztotta a kárpátaljai magyarságot attól, hogy saját szavazóbázisára támaszkodva egyéni képviselőt juttasson be az ukrán törvényhozásba.
Magyarország elkötelezett amellett, hogy továbbra is segítse Ukrajna demokratikus fejlődését, európai integrációs törekvéseinek megvalósulását, és abban érdekelt, hogy szoros és eredményes kapcsolatokat tartson fenn az ország vezetésével – olvasható a kommünikében.
Az ukrajnai választásokon öt párt jutott be a kijevi parlamentbe. A még nem végleges eredmények szerint nagy fölénnyel vezet a Viktor Janukovics elnök mögött álló kormánypárt, a Régiók Pártja, megelőzve a bebörtönzött volt miniszterelnököt, Julija Timosenkót támogató Egyesült Ellenzéket.
A voksoláson tapasztalt visszásságok miatt aggodalmának adott hangot az Európai Unió, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és az Egyesült Államok is.