A VI. Pál teremben összegyűlt mintegy ezer ember 190 ország rendfenntartó szervezeteit és politikai életét képviselte. Köztük volt Annamaria Cancellieri olasz belügyminiszter is. A Vatikán 2008 óta tagja az Interpolnak. Az államok kötelessége, hogy az erkölcsi és jogi szabályok, az emberi jogok tiszteletben tartása mellett vegyék fel a küzdelmet a bűnözéssel – mondta a szentatya. Utalt arra, hogy korunkban a szervezett bűnözés és a terrorizmus is „globalizálódik”, ezért a nemzetközi biztonság védőbástyájának nevezte az Interpolt, kifejezte reményét, hogy tovább bővül majd a nemzetközi együttműködés a bűnözés megfékezése érdekében.
Az erőszakos bűncselekmények korunkban újabb és újabb formát öltenek – állapította meg a szentatya. Különösen a terrorizmus képes destabilizálni az országokat. A terrorizmus nem más, mint néhány szélsőséges szervezetre jellemző felforgató stratégia, amely mára a politikai cinkosság sötét hálózatává nőtte ki magát, korszerű technikai eszközöket alkalmaz, jelentős pénzügyi forrásokat használ fel, nagyszabású terveket dolgoz ki.
A katolikus egyházfő felhívta a figyelmet az emberkereskedelemre, mint a rabszolgaság új formájára, a kábítószer- és fegyverkereskedelemre, akárcsak az olyan gyógyszerek kereskedelmére, amelyeket főleg a szegények fogyasztanak, s amelyek gyógyítás helyett halált okoznak.