A gazdaság remekül működne, ha a politikusok hagynák

Amerikában tíz nap múlva jön a világvége: az ország másfél hét múlva belezuhan az általános adóemelést és szigorú megszorításokat jelentő „fiskális szakadékba”.

Kovács N. László
2012. 12. 22. 22:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai adósság-szappanopera újabb fejezete továbbra sem látszik lezárulni. Ismert, a pártok még tavaly nyáron megegyeztek, hogy idén szilveszterig meg fognak egyezni a több mint 16 billió dolláros államadósság csökkentésének módjáról – ha nem, automatikus megszorítások lépnek életbe. Ezt az 500 milliárdos adóemelést és durva elvonásokat tartalmazó csomagot nevezi a washingtoni nyelv „fiskális szakadéknak”. Ha Amerika beleesik, az az elemzők egybehangzó véleménye szerint új válságot és magasba törő munkanélküliséget eredményezhet. A szakadék azonban elkerülhető: ehhez „csupán” a két párt megegyezése szükséges.

Káosz Washingtonban

A demokraták és a republikánusok közti fő ütközőpont az adók kérdése. Barack Obama és John Boehner, a konzervatívok alsóházi elnöke közt hetek óta folyik a huzavona. Az elnök és pártja szeretné, ha a 250 ezernél többet keresők ezután többet is fizetnének, míg az ellenzék csak 1 millió dollár felett tud elképzelni magasabb adókat. Ez utóbbi álláspont már lépés a megegyezés felé, hiszen a republikánusok korábban minden adóemelést élből elutasítottak. Boehner még karácsony előtt szerette volna átvinni a milliomosok magasabb adóit az alsóházon, hogy megmutassa, a konzervatívok hajlandók lépéseket tenni a szakadék elkerüléséért. A házelnök azonban hiába igyekezett, „B terve” ellen pénteken lázadás tört ki a párt hajthatatlanul adóellenes, Tea Party-féle jobbszárnyán, a javaslat elfogadása így lehetetlenné vált. „A ház végül nem szavazott, mivel támogatás nélkül nem lett volna értelme – nyilatkozta Boehner a kudarc után. – Most az elnökön a sor, hogy kidolgozza a megoldást.”

Az elnök azonban az újraválasztása óta folyó csatározások láttán nem igazán hisz a megegyezésben. Most, a republikánus „B terv”-ének összeomlását követően már arról beszélt, gyors, időszakos megoldásra van szükség, hogy az ország elkerülje az összeomlást. „Nagy egyezségre és reformokra tíz nap alatt nincs idő, de arra igen, hogy megakadályozzuk a január 1-jén bekövetkező adóemelést. Nevezzenek reménytelen optimistának, de hiszem, hogy ennyire még képesek vagyunk” – fogalmazott Obama az ünnepek előtti utolsó sajtótájékoztatóján, majd elutazott Hawaiira. Az elnök javaslata meghagyná az alacsonyabb adókat a 250 ezer alatt keresők kezében, meghosszabbítaná a munkanélküli segélyek érvényét, és – ami a legfontosabb – újabb hónapokkal elnapolná a „fiskális szakadék” határidejét. A republikánusok beleegyezése azonban ehhez is szükséges.

A fent leírt események jól jellemzik Washington megosztottságát, mely Obama újraválasztásával sem csökkent. „Az elnök kezét alaposan megköti az erős republikánus ellenzék, mely nem hajlandó kompromisszumra sem gazdasági, sem társadalmi, sem külpolitikai téren – éppúgy, ahogy a demokraták 2004-ben. A demokrácia gépezete hangosan csikorogva, nehezen gördül előre” – fogalmaz a The New York Times. Az egyezség nem hogy a két párt között, de a republikánus párt egyre inkább széttartó oldalai közt is szinte elképzelhetetlen. A főbb szereplők ennek ellenére még bizakodóak. „Hiszek a nagy egyezségben, a reformokban. De hogy hogy jutunk el odáig, azt egyelőre csak Isten tudja” – fogalmazott Boehner.

A piac aggódik

Mindeközben az amerikai gazdaság elindulna felfelé – ha hagynák. A kormány pénteken közzétett adatai szerint a fizetések, a vásárlóerő és a vásárlói kedv is növekedésnek indult az elmúlt hetekben. „A bizonytalanság ellenére a gazdaság végre kezd lendületet venni” – fogalmazott Paul Edelstein, az IHS Global szakértője. Még a válság állatorvosi lovának tartott ingatlanpiac is éledezni kezd. „Talán most el tudjuk érni a szökési sebességet, a lakáspiac javulása nekem legalábbis ezt sugallja. Korábban is voltak növekedési időszakok, de ez eddig hiányzott” – nyilatkozta Michael Feroli, a JPMorgan Chase közgazdásza.

A „fiskális szakadék” fenyegetése azonban sokat ront az egyébként viszonylag rózsás kilátásokon. A republikánus „B terv” kudarcának hírére például gyors esésnek indult a New York-i tőzsde. A washingtoni megosztottság ebben a kritikus időpontban tehát még többe kerülhet Amerikának. „Eljutottunk oda, hogy a gazdaság végre átlendülne a holtponton – már csak az kellene, hogy a kongresszus se tegyen keresztbe” – foglalta össze a helyzetet Tim Quinlan, a Wells Fargo Bank elemzője.

(The New York Times, nytimes.com, The Washington Post, washingtonpost.com, The Washington Times, washingtontimes.com, Fox News, foxnews.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.