Az oroszok csodarakétával válaszolnak az amerikai fegyverkezésre

Oroszország egy új interkontinentális ballisztikus rakéta fejlesztésén dolgozik, amely képes lehet a kiépítés alatt álló amerikai globális rakétavédelmi rendszer leküzdésére.

WL
2012. 12. 14. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szergej Karakajev vezérezredes a haderőnem létrehozásának 53. évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatóján – az orosz hadászati rakétaerők fejlesztésének számos más vonatkozása mellett – elmondta, hogy az új, folyékony hajtóanyagú rakéta prototípusával már több tesztet is végrehajtottak, egyebek között idei utolsó, október 24-i rakétakísérleteik alkalmával, amelyek indítási pontja a Kapusztyin Jar-i rakétakísérleti bázis volt.

Tájékoztatóján a haderőparancsnok azt állította, hogy a már rendelkezésre álló technológiai lehetőségekkel élve, minimális költséggel és viszonylag gyorsan, 2018–2020-ra hadrendbe állítható lesz az új rakétarendszer. Annak típusát azonban az orosz állami hírügynökség jelentése szerint egyszer sem nevezte meg.

„Elkerülhetetlen válaszlépés”

Karakajev azt hangoztatta, hogy miután az Egyesült Államok 2002-ben felmondta a rakétavédelmi rakétarendszerek korlátozását szolgáló, 1972-es szovjet–amerikai ABM-szerződést, és évről évre bővülő globális rakétavédelmi rendszerének európai elemei moszkvai nézet szerint egyértelműen Oroszország ellen irányulnak, elkerülhetetlenné vált, hogy Moszkva megtalálja a lehetséges válaszlépéseket.

Ennek egyik útja – mondta – olyan, új rakétarendszerek létrehozása, amelyek képesek megbízhatóan leküzdeni a belátható jövőben kiépülő rakétavédelmi rendszereket, megakadályozva ezzel az orosz hadászati rakétaerők leértékelődését és a hadászati egyensúly felborulását.

Szavai szerint erre irányulnak a Topol-M és a Jarsz rakétarendszereken végzett jelenlegi fejlesztéseik is. Ha azonban az Egyesült Államok csapásmérő rakétavédelmi eszközöket telepítene a világűrbe, „a szilárd hajtóanyagú interkontinentális ballisztikus rakéták képességei már valószínűleg nem lesznek elegendők” – mondta, azt állítva, hogy az Egyesült Államokban nagy erőkkel folynak az ilyen irányú kutatások.

NATO-rakéták Törökországban

A The New York Times című lap beszámolója szerint a NATO összesen hat Patriot típusú légvédelmi rakétaüteget küld Törökországba – kettőt az Egyesült Államokból, kettőt Németországból és kettőt Hollandiából. Mind a hat üteg NATO-parancsnokság alatt áll majd, s a tervek szerint január végére válnak bevethetőkké. Kiszolgálásukra összesen 1200 szakembert vezényelnek török területre. Ankara kérésére az észak-atlanti szövetség december 4-én járult hozzá, hogy a szíriai hadsereg rakétáinak elfogására alkalmas Patriot légvédelmi ütegeket telepítsenek Törökországba. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter aláírta a Patriot rakéták és velük mintegy négyszáz amerikai katona Törökországba telepítéséről szóló parancsokat.

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár december elején arról igyekezett meggyőzni Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy a Patriot rakétavédelmi rendszer tervezett törökországi telepítése kizárólag védelmi célokat szolgál, és nem irányul sem szíriai repüléstilalmi övezet kijelölésére vagy bármilyen, Szíria elleni támadó művelet támogatására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.