Az orosz diplomácia vezetője az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) dublini külügyminiszteri értekezletének keretében megbeszélést folytatott Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel. A sajtónak adott nyilatkozata szerint amerikai kollégájának jelezte: Moszkva nem hagyja szó nélkül az amerikai szenátus által csütörtökön elfogadott – az Oroszországgal „állandó rendes kereskedelmi kapcsolatok” létrehozásáról rendelkező – törvénytervezetet, amely az emberi jogok orosz megsértésének szankcionálására vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz. Oroszország válaszul megtiltja azoknak az amerikaiaknak a beutazását, akik „valóban vétkesek az emberi jogok megsértésében” – mondta Lavrov.
Az említett törvény eltörli a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokra vonatkozó, a hidegháború korából fennmaradt korlátozásokat. Az amerikai törvényhozók ugyanakkor nem voltak hajlandók új emberi jogi rendelkezések törvénybe foglalása nélkül eltörölni az 1974-es Jackson–Vanick törvénykiegészítést, amely az úgynevezett legnagyobb kereskedelmi kedvezmény (a normális kereskedelmi feltételek) időszakos kiterjesztését a volt Szovjetunióban élő zsidók szabad kivándorlásának engedélyezéséhez kötötte.
A Moszkvát felháborító rendelkezések értelmében az amerikai kormány köteles szankcionálni azokat a személyeket, akiknek közük volt Szergej Magnyitszkij korrupcióellenes orosz ügyvéd 2009-es, börtönben bekövetkezett halálához. Az úgynevezett Magnyitszkij-záradék arra kötelezi az Egyesült Államokat, hogy tagadja meg a vízumot mindazoktól a személyektől, akik megsértik az emberi jogokat Oroszországban, és fagyassza be a kintlévőségeiket.