David Cameron miniszterelnök számtalanszor nyilvánvalóvá tette érzéseit az azonos neműek házasságával kapcsolatban. A toryk vezetőjeként kijelentette, be kell vonszolni a konzervatív pártot a XXI. századba – akkor is, ha ezzel nem mindenki ért egyet. A modernizálás legfontosabb lépésének pedig a magát konzervatív liberálisnak nevező kormányfő a melegházasság bevezetését tartja. Úgy tűnik, a párt – és az ország – jelentős része azonban még nem egészen érte el a XXI. századot: több mint száz konzervatív képviselő (köztük több miniszter) készül a javaslat megbuktatására, egy petícióban pedig 500 ezer aláíró követeli a tervek azonnali visszavonását.
Négyszeres zár a templomajtókon
A kormányzat terveit Maria Miller kulturális miniszter jelentette be a parlament alsóházában. „Az állam nem tagadhatja meg többé a jogot a házasodni kívánó, egymást szerető meleg pároktól” – fogalmazott Miller. A konzervatívok nem csak törvényes házasságot, de az azonos neműek templomi egyesülését is engedélyeznék a törvényben – de csak azoknak az egyházaknak, amelyek egyetértenek a dologgal. Az unitáriusok, a kvékerek és reformizraelita közösségek már jelezték, ők hajlandóak összeadni a meleg párokat, de a miniszter szerint később más vallási csoportok is beléphetnek a törvény keretei közé. Az első meleg esküvőre a tervek szerint 2014-ben kerülhet sor.
A hagyományos egyházak azonban továbbra is teljességgel elzárkóznak a gondolattól. A törvény őket nem kötelezi elveik megtagadására, számukra – Miller szavaival – „négyszeres zárat” tesz a templomajtókra. Az anglikán egyházat és a walesi egyházat a törvény kifejezetten eltiltja a melegházasságok celebrálásától, mivel a két történelmi csoport már számtalanszor és hangosan kifejezte nemtetszését az azonos neműek összeadásával kapcsolatban. Emellett módosítják az esélyegyenlőségi törvényt, és védelmet biztosítanak azoknak a papoknak és más közalkalmazottaknak (például tanároknak), akik továbbra is csak a férfi és nő közötti házasságban hisznek. A törvény megadja a jogot a melegnek a házasságra, de meghagyja az ellentmondás szabadságát is – sietett leszögezni Miller.
Konzervatív lázadás – szakad a párt?
Négyszeres zár ide vagy oda, a konzervatív képviselőket láthatóan igencsak kevéssé győzte meg a kormányzat érvelése. A törvénytervezet bejelentését követően Miller hosszú perceken át dühös támadásokra volt kénytelen választ adni. Dr. Matthew Offord azt kérdezte, a kormány „tervezi-e ezután a többnejűség engedélyezését”, Bob Stewart szerint a lépés „több százezernyi brit polgár arculcsapása”, Gordon Henderson pedig kifejtette, a házasság átértelmezése egyértelmű támadás a hagyományos vallásos értékekkel szemben. Az „egyszerű” képviselők tucatjai mellett négy miniszteri titkár is felszólalt, jelezve, ismét komoly lázadás érlelődik a miniszterelnök ellen. A melegházasság-ellenes Coalition for Marriage szerint több mint száz képviselő fog nemmel szavazni a javaslatra – köztük három-négy miniszter is.
A konzervatívok körében mostanában kifejezetten népszerű EU-ellenes érzelmek is felszínre törtek. Több tory szerint ugyanis hiába biztosít védelmet a kormány a tiltakozó egyházaknak, azt az Emberi Jogok Európai Bírósága bármikor megsemmisítheti az esélyegyenlőségre hivatkozva. Nigel Farrage, a harcosan unióellenes Ukip vezére már a konzervatívok szakadását vizionálja, és kijelentette, pártja legközelebbi választási kampánya a melegházasság ellenzése köré fog épülni. Farrage szerint a tory vezetés „milliónyi vidéki britet hagy cserben” a döntéssel – a Ukip őket szeretné elszipkázni a konzervatívoktól, és ráadásul állást foglalni a bíróság hatalma ellen. „Óriási a különbség vidék és város között. A kenti helyi kocsmában, ahová járok, nem sokan fogadják el az azonos neműek házasságát” – fogalmazott a pártvezér. Egy friss felmérés szerint a britek háromnegyede támogatja a melegházasság valamilyen formáját, bár a legtöbben elválasztanák azt az egyházaktól. Az elégedetlenek sincsenek ugyanakkor kevesen: egy, a törvény ellen tiltakozó petíciót több mint 500 ezren írtak alá.
A miniszterelnök és köre szerint azonban a lázadás csak a hangos kisebbség elégedetlenségét jelzi. A toryk „rendfelelőse” szerint a képviselők 60 százaléka hajlandó megszavazni Cameron és Miller javaslatát, a szintén változáspárti munkáspártiak és liberális-demokraták támogatásával pedig így biztosan meglesz a melegházasság elfogadásához szükséges többség. „A törvény át fog menni, mégpedig nagy arányban” – fogalmazott az eltökélt miniszterelnök. Még az egyébként forrongó tory jobbszárnyon is akadnak támogatók. Bernard Jenkin képviselő szerint a melegházasság engedélyezése nem a társadalom megváltoztatása, egyszerűen a már végbement változások elismerése.
„Cameront nem érdeklik a választói”
A konzervatív sajtó ebben a kérdésben sem áll a miniszterelnök mögött. A mérsékelt The Telegraph szerint Cameron politikai játszmát folytat, új választóknak udvarol és Obama sikerére törekszik. „Ehhez képest eddig elidegenítette a konzervatívok bázisát és újabb szakadékot nyitott a párton belül. A Munkáspártnál idén korán eljött a karácsony” – fogalmaz a napilap véleménycikke. A Daily Mail szerint ideje lenne, hogy a kormányfő ragaszkodjon konzervatív elveihez, és nemet mondjon a melegházasságra. Nem teljesen elégedett ugyanakkor a liberális The Guardian sem. „A modernizációs szólamok ellenére a toryk olyan tervezetet mutattak be, mely tele van az egyházaknak tett koncessziókkal és kivételekkel” – írja a baloldali lap.
(The Telegraph, telegraph.co.uk, Daily Mail, dailymail.co.uk, The Guardian, guardian.co.uk)