Az LDP az Új Komeitóval együtt kétharmados többséget szerzett a japán parlament alsóházában a december 16-i választásokon, az eddig kormányzó balközép Japán Demokrata Párt (JDP) pedig megsemmisítő vereséget szenvedett. Az LDP három évig volt ellenzékben. Abe Sindzó 2006–2007-ben egy évig már betöltötte a miniszterelnöki posztot. Akkor azonban csúfos véget ért kormányfősége, miután több botrányt és a párt felsőházi választási vereségét követően lemondani kényszerült egészségi okokra hivatkozva.
Abe keddi sajtóértekezletén kijelentette, hogy a párt megújult, megfiatalodott, új vezetői vannak, köztük immár két nő. A kormány bátor intézkedéseket fog hozni annak érdekében, hogy visszanyerje a társadalom bizalmát, hogy kivezesse a japán gazdaságot a depresszióból, és hogy az ország visszaszerezze régi nemzetközi gazdasági és diplomáciai befolyását. Az LDP és az Új Komeito koalíciós szerződését Abe és Jamagucsi Nacuo, az utóbbi párt elnöke kötötte meg.
Szintén kedden az ellenzékbe szorult JDP megválasztotta új elnökének Kaieda Banri volt ipari és kereskedelmi minisztert a parlamenti választásokon vereséget szenvedett pártelnök-miniszterelnök Noda Josihiko helyett.
Megállapodás a központi bankkal
A japán kormány megállapodást akar aláírni a japán központi bankkal arról, hogy az inflációs célt emeljék évi 2 százalékra a bank eddigi, évi 1 százalékos célszámáról. Az új japán miniszterelnök szerint a gazdaság nem javulhat a defláció leküzdése és a jen árfolyamának kiigazítása nélkül. Némi infláció rontaná a jen árfolyamát is, miután a túl erős jen a japán export akadályává vált az utóbbi időben.
Egyebekben nem kívánnak beleszólni a központi bank pénzügy-politikai módszereibe – mondta Japán következő miniszterelnöke, Abe Sindzó kedden egy megbeszélésen a japán gyáriparos-szövetség (Keidanren) vezetőinek. A december 16-i parlamenti választáson kétharmados többséget szerzett koalíció vezetője, Abe Sindzó szerdán veszi át a kormányfői tisztet. Abe mindazonáltal kifejezte reményét, hogy a japán jegybank folytatja a mennyiségi enyhítést, és e téren „bátor lépéseket” tesz.
Fenyegetés
Korábban Abe Sindzó azzal fenyegetőzött, hogy módosítják a központi bank függetlenségét szavatoló törvényt, ha a bank nem egyezik bele az inflációs cél növelésébe. A bankban megígérték, hogy a következő pénzügy-politikai értekezleten, január 21-22-én megvizsgálják a kérdést. Az inflációs cél növelése nagyobb játékteret adna a banknak a további enyhítéshez a gazdaság élénkítése végett, főleg mivel Japánban vagy egy évtizede éppen fordítva, a defláció az egyik legsúlyosabb gazdasági probléma. 2010-ben 0,7 százalékkal, tavaly 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak Japánban éves átlagban. A japán jegybank idén is már több eszközvásárlási – mennyiségi enyhítő – programot hirdetett, az utolsót e hónap elején, ám a gazdaság egyelőre nem látszik reagálni.
Japáné a világon a harmadik számú gazdaság az Egyesült Államoké és Kínáé mögött a hazai össztermék (GDP) nagyságát tekintve, tavaly azonban Japánba visszatért a recesszió. A gazdaság teljesítménye éves átlagban 0,8 százalékkal csökkent, igaz, ebben szerepe volt a tavaly márciusi földrengésnek és szökőárnak is. Részben az újjáépítésnek köszönhetően idén növekedés várható éves átlagban, a GDP-többlet éves összehasonlításban azonban már csak 0,2 százalékos volt a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz viszonyítva a második negyedévi 3,4 százalék helyett, az előző negyedévhez viszonyítva pedig 0,9 százalékkal csökkent a GDP.