Merkel: Izrael biztonsága alapvető német érdek

Bírálta a megszállt palesztin területeken kialakított zsidó telepek bővítésére vonatkozó izraeli tervet Angela Merkel.

NT
2012. 12. 06. 14:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német–izraeli kormánykonzultációt követő tájékoztatón a kancellár elmondta: Benjámin Netanjahuval „egyetértettünk abban, hogy nem értünk egyet” a zsidó telepek bővítése ügyében. A nézeteltérések nem változtatnak azon, hogy Izrael biztonsága alapvető német államérdek – szögezte le Angela Merkel. Hangsúlyozta: Izrael a közel-keleti térség egyetlen demokráciája, és Németországot stratégiai kapcsolat fűzi össze a zsidó állammal. Ugyanakkor Németország úgy véli, kerülni kell az egyoldalú lépéseket, mert hátráltathatják a közel-keleti békefolyamatot, amelynek révén létrejöhet a palesztin állam. „Azt akarjuk, hogy legyen egy zsidó és egy palesztin állam” – mondta a német kancellár.

A csütörtöki sajtótájékoztatón az izraeli kormányfő nem bírálta Németországot, hanem méltatta a berlini vezetés mélyen gyökerező elkötelezettségét Izrael biztonsága iránt, és reményét fejezte ki, hogy a palesztin fél visszatér a tárgyalóasztalhoz és nem támaszt feltételeket a tárgyalások folytatásához.

Lezárták Berlint, vitáztak a felek

Vitáztak a felek – így látták a kommentátorok a szerda esti negyedik német–izraeli kormánykonzultáció nyitányát. Netanjahu kormánya hat miniszterével érkezett szerdán a német fővárosba. A kétnapos látogatást rendkívüli biztonsági intézkedések előzték meg, a berlini belváros nagy részét lezárták, az izraeli küldöttség biztonságára mintegy kétezer rendőr ügyel.

Bizalmas a kapcsolat

Megfigyelők szerint a német–izraeli kormányközi kapcsolatok igen bizalmas jellegűek, a nézeteltéréseket szinte soha nem viszik nyilvánosság elé, ezért minden szónak és gesztusnak nagy jelentősége van. Így például annak is, hogy Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter röviddel a berlini út előtt lemondta a látogatást. Ez „rossz előjel” – értelmezte a bejelentést az ellenzéki Német Szociáldemokrata Párt (SPD).

Német aggodalmak

A német–izraeli viszonyban a közel-keleti békefolyamat megrekedése okoz feszültséget. A berlini vezetés számos további kormányhoz hasonlóan igyekszik lebeszélni Netanjahut arról a tervről, amely szerint további 3 ezer lakással bővítik a zsidó telepeket a megszállt területeken.

Izraeli csalódás

Az izraeli kormányfő azért neheztel Berlinre, mert Németország tartózkodott a Palesztina státuszát magasabb szintre emelő ENSZ-határozatról szóló november végi szavazáson. Netanjahu a Die Welt című német lap internetes kiadásában szerdán megjelent interjúban kifejtette: a német tartózkodás visszavetette a közel-keleti békefolyamatot és csalódást okozott Izraelben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.