„Obama karót akar verni az ellenzék szívébe”

Parázslik a vita a "fiskális szakadék" körül, miután a felek homlokegyenest ellenkező hiánycsökkentő javaslattal álltak elő.

Kovács N. László
2012. 12. 05. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök és tanácsadói által összeállított költségvetés tíz év alatt 4 billió dollárt faragna le az államadósságból – főként a gazdagok adóztatásával. A dokumentumot, melyet Timothy F. Geithner pénzügyminiszter nyújtott át John A. Boehner házelnöknek, a demokrata politikai program határozza meg. Obama 1,6 billió dolláros extrabevételre számít, melyet egyrészt a 250 ezer dolláron felül keresőkre kirótt 5 százalékos adóemeléssel, másrészt különféle kiskapuk bezárásával kíván elérni. A javaslat 400 milliárd dollárnyi, egyelőre nem nevesített elvonást is tartalmaz – Obama állítja, akár a jóléti programokhoz is hajlandó hozzányúlni.

A megszorításokhoz azonban egy sor új kiadást is járul, például egy 50 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag, melyet többek közt infrastruktúra-fejlesztésre és a jelzálog-hitelesek megsegítésére fordítanának. Fontos programpontként az elnöki javaslat megfosztaná a kongresszust a kölcsönzési limit megszabásának jogától. Obama nyilvánvalóan el akarja kerülni a múlt nyárihoz hasonló keserű vitákat a kérdésről, főleg mivel a politikai állóháború akkor majdnem kormányzati leálláshoz vezetett.

„Ezt nem gondolhatja komolyan”

A republikánusok szerint a javaslat felér egy arculcsapással, mivel gyakorlatilag semmiféle engedményt nem tartalmaz a konzervatív oldalnak. Boehner annyira megdöbbent a kompromisszummentes „ajánlaton”, hogy először nem is hitte el. „Átfutottam az írást, felnéztem Geithnerre, és azt mondtam: ezt nem gondolhatja komolyan – nyilatkozta a házelnök a Fox News-nak. – Az elnök tárgyalásról és kompromisszumról beszél, miközben teljes megadást vár tőlünk. Sajnálatos, hogy három hetet elvesztegettünk erre a badarságra.”

A republikánusok néhány nappal később saját ajánlattal álltak elő, mely szerintük jobban szolgálja az ország érdekét és a kompromisszum szellemét is. A hat vezető konzervatív – köztük Boehner házelnök és Paul Ryan ex-alelnökjelölt – által aláírt levél 4,6 billió dolláros hiánycsökkentést irányoz elő, a megtakarítást itt azonban főként elvonásokkal érnék el. A republikánus javaslat 1,2 billiós megszorítócsomagot tartalmaz, melynek fele a jóléti programokat érinti. Többek közt 67 évre emelnék az időseknek járó állami egészségbiztosítás, a Medicare korhatárát, de elvonások visszafaragnák a többi szociális programot (Medicaid, Social Security) is. A republikánusok 800 milliárdot megemelt adóbevételektől várnak – ezt azonban nem a ráták megemelésével, hanem a különféle – továbbra is meg nem nevezett – kiskapuk és kedvezmények eltörlésével érnék el.

Természetesen hamarosan megérkezett az elutasító válasz a Fehér Házból. „A felső két százalék adóinak emelkednie kell. Enélkül nem beszélhetünk egyezségről” – reagált a levélre Barack Obama. „Az elmúlt hetekben egy centivel sem kerültünk távolabb a fiskális szakadéktól” – foglalta össze a helyzetet John Boehner. Ha másban nem is, ebben mindkét oldal egyet ért.

„Az elnök az ellenzék teljes megsemmisítésére játszik”

Az ország súlyos megosztottságáról árulkodik az is, ahogyan az amerikai média a kérdéshez viszonyul. A liberális sajtó szerint ideje volt, hogy Obama végre saját – és választói – elveit tartsa szem előtt, és nem a republikánusok elégedettségét. „Valóban felháborító, hogy az elnök most azt csinálja, amit a kampányban ígért, és amit az emberek megszavaztak” – gúnyolódik Eugene Robinson, a Post publicistája. A The New York Times szerkesztőségi cikke pedig „megdöbbentően sekélyesnek és használhatatlannak” nevezi a republikánusok ajánlatát, és felhívja Boehner figyelmét, legközelebb használjon számológépet – talán így rájönne, mennyire nem stimmelnek a számai.

A konzervatív lapok ezzel szemben szinte a demokráciát fenyegető veszélyként írják le az elnök javaslatát. „Egy szerényebb ember tanult volna hibáiból, és most azon igyekezne, hogy helyrehozza őket. Obama azonban azt hiszi, újraválasztásának köszönhetően, most már átgázolhat mindenen” – írja Michael Goodwin a Fox News véleményrovatában, majd kijelenti, Obama egyes javaslatai „egy banánköztársaságban is megállnák a helyüket”. Charles Krauthammer konzervatív publicista pedig egy televíziós műsorban úgy fogalmazott, Obama célja nem más, mint az ellenzék elpusztítása. „Ez politika, semmi más. Az elnök karót akar verni a republikánus párt szívébe” – nyilatkozta Krauthammer.

The New York Times (nytimes.com), The Washington Post (washingtonpost.com), Fox News (foxnews.com), National Review (nationalreview.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.