Kínában szigorúbban ellenőrzik a levegőt

Szigorúbban monitorozzák a környezetszennyezést az idei évtől Kínában: 74 nagyváros naponta közli januártól a helyi légszennyezettség mértékét.

KG
2013. 01. 02. 20:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A környezetvédelmi minisztérium év elején hatályba lépett új szabályozása értelmében a városoknak a levegő szén-dioxid-, ózon-, kén-dioxid- és nitrogén-dioxid-tartalmát is mérniük kell. Ezen túl a finom porszemcsék, vagyis a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék (PM2,5) arányának alakulását is figyelemmel követik, és egy központi honlapon rendszeres időközönként nyilvánosságra hozzák. A PM2,5 részecskék azért különösen veszélyesek, mert belélegezve a tüdő mélyébe jutnak, ahonnan felszívódnak és a keringésbe kerülnek.

Eddig csupán a 10 mikrométer átmérőjű részecskék (PM10) arányának alakulását mérték a kínai városokban. A környezetszennyezés és az azzal kapcsolatos információk nyilvánosságának kérdése az elmúlt években nagy társadalmi visszhangot váltott ki a kelet-ázsiai országban. A levegőben található PM2,5 arányát tavaly év vége óta közli a pekingi amerikai nagykövetség, és nagy felháborodást váltott ki, hogy adatai jelentős eltérést mutatnak a hivatalos kínai adatoktól. A kormány tavaly májusban szigorúbb szabályok bevezetését, 2016-tól pedig a PM2,5 részecskék országos mérését is megígérte.

Rengeteget költenek a légszennyezettség visszafordítására

A kínai nagyvárosok levegője a hazai sztenderdek szerint is rendkívül rossz: a 113 kínai város közül, amelyek levegőjének minőségét a pekingi környezetvédelmi minisztérium figyelemmel követi, negyvenöt a legrosszabb levegőjű csoportba tartozik, átlépve a megengedett határokat – ilyen például a főváros, Peking –, s egyetlen sincs, amely a legjobb kategóriába esne.

A monitorozáson túl ugyanakkor a légszennyezettség csökkentésének irányába tett konkrét lépésekre is szükség lenne, ezek nélkül ugyanis még két-három évtizedig gondot okoz majd a levegő szennyezettsége, amely a dohányzást megelőzve a tüdőrák első számú okozójává léphet elő az országban – mutatott rá egy korábbi kínai tanulmány.

A környezetvédelmi minisztérium december elején jelentette be, hogy 350 milliárd jüant (12,3 ezer milliárd forint) költ a következő években 117 nagyvárosában a légszennyezés mértékének visszafogására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.