„Úgy gondolom, hogy hatalmon maradásának esélyei minden nappal, minden héttel, minden hónappal egyre kisebbé válnak” – mondta Davosban az orosz kormányfő az amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva.
„De újból megismétlem, hogy ezt a szíriai népnek kell eldöntenie. Nem Oroszországnak, nem az Egyesült Államoknak, sem pedig más országoknak” – hangoztatta Medvegyev, akinek kormánya bírálta a Nyugat, Törökország, valamint a perzsa-öbölbeli arab országok által a szíriai felkelőknek nyújtott támogatást.
A mostani az eddigi leginkább távolságtartó orosz nyilatkozat Aszaddal kapcsolatban, ami azért figyelemre méltó, mert a térségen kívül Damaszkusznak Moszkva a legszorosabb szövetségese. Oroszország, amely haditengerészeti ellátó-kiszolgáló bázist tart fenn Szíriában és fegyvereket ad el az arab országnak, az ENSZ Biztonsági Tanácsában – Kínával együtt – három alkalommal vétózta meg, hogy a világszervezet együttes erővel lépjen fel a rezsimmel szemben.
„Az Egyesült Államok, az európaiak és a térségbeli hatalmak feladata az, hogy a feleket leültessék tárgyalni és nem pedig az, hogy csak azt követeljék, hogy Aszad menjen, hogy aztán kivégezzék, mint Kadhafit vagy hordágyon vigyék a bírósági tárgyalásra, mint Hoszni Mubarakot” – mondta az orosz kormányfő. Medvegyev arra figyelmeztetett, hogy Aszad erőszakkal történő eltávolítását a polgárháború „évtizedei” követhetik Szíriában. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy a szíriai elnök a jelek szerint nem kész a válság tárgyalásos rendezésére.
„Mindenben gyorsabban kellett volna cselekednie és a mérsékelt ellenzéknek azt a részét, amely hajlandó lett volna vele tárgyalóasztalhoz ülni, a maga oldalára kellett volna állítania” – vélekedett Medvegyev. „Ez jelentős, talán végzetes hiba volt a részéről” – tette hozzá az orosz miniszterelnök.
Szíria egyre mélyebbre süllyed a polgárháborúba, amelyben az ENSZ adatai szerint több mint hatvanezer ember halt meg eddig, a Bassár el-Aszad elnök rendszere elleni felkelés közel két évvel ezelőtti kezdete óta.