Több fegyveres is életét vesztette a francia bombázásokban

A Maliban beavatkozó francia erők az iszlamisták kezére került Diabali várost bombázták kedd délelőtt.

WL
2013. 01. 15. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország nyugati részén, a Bamakótól 400 kilométerre északra található Diabaliban több iszlamista fegyveres meghalt a hétfő éjszakai bombázásban – közölték helyi lakosok. Az iszlamista fegyveresek előző nap foglalták el a várost. Az északi országrészben, Mopti és Gao városok kórházaiban 86 olyan embert ápolnak, aki a legutóbbi harcokban vagy a bombázásokban sebesült meg – közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC). Arról nem tudott tájékoztatást adni a szervezet, hogy hányan haltak meg.

Francia páncélosok érkeztek

A párizsi védelmi minisztérium közben bejelentette, hogy fokozatosan 2500-ra növelik a dzsihadisták elleni harcra Maliba vezényelt katonák számát. Francois Hollande francia elnök néhány órával korábban közölte, hogy jelenleg 750 katona vesz részt a mali hadműveletben, és továbbiak bevetése várható.

Keddre virradó éjjel egy körülbelül negyven páncélozott járműből álló francia konvoj érkezett Elefántcsontpartról a mali fővárosba, közölte az AFP-vel a bamakói francia nagykövetség sajtófelelőse. A páncélosok csatlakozni fognak a francia különleges egységek, helikopterek és harci gépek támogatta mali hadsereghez az iszlamisták elleni hadműveletben – tájékoztattak.

Katonák és menekültek

A nyugat-afrikai országok vezérkari főnökei összeülnek kedden Bamakóban, hogy előkészítsék annak a több mint 3000 fős, többnemzetiségű erőnek a bevetését Maliban, amely a francia erőket váltja majd le. Nigéria 600, Niger, Burkina Faso, Togo és Szenegál 500-500 katonát küld a kontingensbe, Benin 300-at, Guinea és Ghána pedig 120-120-at. Az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) – amelynek Mali is tagja – azonnali tűzszünetre és a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre szólította fel a szemben álló feleket.

Már csaknem 380 ezer ember menekült el a mali konfliktus elől, közülük 230 ezren az ország határain belül maradtak, 150 ezren valamely szomszédos államba menekültek – közölte kedden Genfben az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és a Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA). Az Élelmezési Világprogram (WFP) pedig arról számolt be, hogy költségvetéséből 129 millió dollár hiányzik ahhoz, hogy ellássa élelemmel a rászorulókat Maliban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.