Egyoldalú vádaskodás amerikai részről?

Alaptalannak és felelőtlennek nevezte a kínai hackertámadások amerikai vádját szerdán a kínai külügyi és védelmi tárca.

TK
2013. 02. 20. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kibertámadások elleni összefogást sürgette „egymás bírálata” helyett Hung Lej a külügyminisztériumban, s „felelőtlennek, valamint szakmaiatlannak” nevezte a kritikát, amely „nem segíti a probléma megoldását”.

A Mandiant amerikai információbiztonsági cég egy kedden közzétett jelentése szerint az amerikai cégek és kormányhivatalok elleni hackertámadások mögött valószínűsíthetően a kínai hadsereg titkos sanghaji egysége áll.

Hung – csakúgy mint a korábbi hasonló vádak esetén – ismét azt hangoztatta, hogy Peking ellenzi a hackertámadásokat, s törvényei, jogszabályai vannak ezek tiltására, illetve büntetésére. Megismételte, hogy Kína maga is hackertámadások áldozata, s ezek forrása nagyrészt az Egyesült Államok. Úgy vélte, „a nemzetközi problémára megoldást csak a kölcsönös bizalomra és tiszteletre alapozott együttműködés kínálhat”.

A kínai védelmi minisztérium szóvivője kategorikusan cáfolta, hogy Peking valaha is támogatott volna hackertevékenységet, s úgy vélte, a hadsereget ért vád sem tényszerűen, sem jogi alapokon nem állja meg a helyét. Megjegyezte: „Kína nem mutogat ujjal” az Egyesült Államokra ugyanazon az alapon, amelyen Kínát vádolják.

Keng Jan-seng szerint képtelenség a számítógépek IP-címei alapján támadásokat azonosítani, másrészt nemzetközi szinten egyelőre az sem tisztázott fogalom, hogy mi is nevezhető kibertámadásnak. Szerinte „rutin kibertevékenységet” nem jogszerű kémkedésnek beállítani. A médiában közvetített egyoldalú vádak nem segítik a probléma megoldását, csak aláássák az eddigi együttműködést – húzta alá Keng.

Csin Can-zsung, a pekingi Népi Egyetem amerikai tanulmányokkal foglalkozó kutatója szerint a hackertámadások vádját Washington valójában azért hozza fel, hogy olyan terepet találjon, amelyen Kína fölé kerekedhet.

„Az Egyesült Államok hagyományos fölénye kopik, az általa kijátszható kártyák száma egyre fogy” – jegyezte meg a kutató, aki még azt is feltételezte, hogy a katonai kiadások csökkentése közepette az amerikai lobbistáknak „szükségük van” az újabb fenyegetések felkutatására.

Mindazonáltal elismerte, hogy az amerikai kormányra az üzleti élet részéről is nagy nyomás nehezedhet, a vállalatok ugyanis attól tartanak, hogy értékes technológiáikat „Kína ellophatja tőlük”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.