Hőlégballon-baleset: nem szabadott volna engedélyezni a felszállást

A tragikus egyiptomi balesetben szereplő hőlégballon állítólag „ijesztő állapotban” volt, felszállását sosem lett volna szabad megengedni.

MD
2013. 02. 28. 19:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai állami és a hongkongi média bő terjedelemben foglalkozik a balesettel, mivel az áldozatok között kilenc származik a kínai különleges közigazgatási övezetből. A Hszinhua információ szerint a légi jármű kormányosa már a leszállás előtt jelezte a földi irányításnak, hogy gond van a gázpalackkal, és ezért is igyekezett mielőbb földet érni. A nyomozás eddigi eredményei szerint emberi mulasztás történt, mivel a gázszelepet el kellett volna zárni a robbanás előtt, s a tűz oltását meg kellett volna kísérelni. A vizsgálat eredményét a kínai konzulátus értesülése szerint két-három héten belül fogják nyilvánosságra hozni.

A keddi balesetnek 19 halálos áldozata volt: a magyar turista mellett – részben még mindig meg nem erősített közlések szerint – kilenc hongkongi, négy japán, két francia, egy brit, egy belga turista, valamint egy egyiptomi idegenvezető vesztette életét. A hőlégballon egyiptomi kormányosa és egy brit utas túlélte a katasztrófát.

Az egyiptomi kormányos és a brit túlélő, a 49 éves Michael Rennie egy kairói kórházban van, az előbbit intenzív osztályon súlyos égési sérülésekkel ápolják. A brit turista kórházi források szerint 15–16 méter magasból nem kiugrott a ballon kosarából, hanem kidobták onnan. A balesetet szerencsésen túlélte, s elhagyhatja a kórházat – tudta meg a South China Morning Post. A férfi nem hajlandó beszélni a történtekről, a balesetben elvesztette 48 éves feleségét.

A három családból származó hongkongi áldozatok közül hat embernek a biztosítása nem terjedt ki hőlégballonra, ezért a kártérítés esetükben a holttestek hazaszállítására terjed ki – írta a hongkongi lap. Három fő biztosításában benne volt a hőlégballonnal utazás. Hongkong törvényszéki orvosszakértőket küldött a helyszínre, akik az áldozatokat azonosítják. A hozzátartozók és a kormányzat küldöttei már ugyancsak megérkeztek a helyszínre.

A szerencsétlenség körülményeit kivizsgáló főtisztviselő csütörtöki bejelentése szerint több külföldi áldozat hazája azt kérte, hogy részt vehessen a nyomozásban. Válid el-Mokadem nem sorolta fel, mely országokról van szó, de azt közölte, hogy az érintett nemzetek közül Hongkong, Nagy-Britannia, Magyarország és Japán nem küld Egyiptomba kivizsgálókat, tanácsokat ugyanakkor szívesen vesznek tőlük e-mailek segítségével. Mokadem közölte, hogy most adatgyűjtés folyik, de ezzel párhuzamosan bűnügyi nyomozást is indítottak, hogy végérvényesen kizárják a bűntett elkövetésének lehetőségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.