A bécsi székhelyű szervezet által készített – a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatait is felhasználó – dokumentum szerint e kizsákmányoltak legalább 136 különféle állampolgárságú személyek, többségükben nők, de a gyermekek száma folyamatosan nő. A világszervezet szerint 118 országot sikerült azonosítani, ahol az áruként kezelt, eladott személyeket prostitúcióra vagy rabszolgamunkára kényszerítik, elsősorban éttermekben, halfeldolgozó üzemekben, bordélyházakban, farmokon vagy magánházaknál.
Az emberkereskedelem utóbbi években felderített eseteinek 58 százalékát alkotják a szexuálisan kizsákmányoltak, a rabszolgamunkára megvásárolt emberek aránya pedig megkétszereződött az elmúlt négy esztendőben, elérve a 36 százalékot. Az emberkereskedők általában felnőtt férfiak, akik annak az országnak az állampolgárai, ahol bűnös tevékenységüket folytatják – áll a jelentésben. Jurij Fedotov, a UNODC vezérigazgatója szerint a világszintű emberkereskedelemből dollármilliárdokat nyernek a bűnszervezetek.
Németországi problémák
Németországban is egyre több gyermek esik áldozatul az emberkereskedelemnek és a kényszerprostitúciónak. 2011-ben a rendőrség által felderített ilyen bűncselekmények áldozatainak többsége 21 éven aluli volt – közölte korábban a német Szövetségi Bűnügyi Hivatal elnöke.
Jörg Ziercke elmondta, hogy az áldozatok 12 százaléka 14–17 éves volt, 13-an pedig még ennél is fiatalabbak. Az áldozatok számottevő része Romániából és Bulgáriából származik. Rendszerint hamis ígéretekkel csalják őket Németországba. Minden ötödiket közülük erőszakkal prostitúcióra kényszerítik. Ziercke és más szakértők szerint igen nagy a homályban maradó esetek száma.