Nagy-Britannia most „Európa kövér embere”, legalábbis a Királyi Orvosi Kollégium friss jelentése szerint. A statisztikákból kiderül, jelenleg minden negyedik felnőtt elhízott a szigetországban, és az elemzők szerint az arány 2050-re 50 százalékra nőhet. Már ma is évi több tízezer brit esik áldozatul az elhízással kapcsolatos problémáknak, az elkerülhető egészségügyi költségek pedig az egekbe szöknek, jelenleg évi 5 milliárd fontba kerül a túlsúlyosak kezelése. Félő, hogy a betegségek további emelkedését sem az államkassza, sem a lakosság nem bírná el.
Másolnák a magyar módit
Hazánkban tavaly szeptemberben vezették be a chipsadót. Úgy tűnik, a korábban sokat kritizált intézkedés egyre népszerűbbé válik más országokban is.
A 220 ezer brit orvost tömörítő egyesület szerint ezért drasztikus lépésekre van szükség, hogy megtörjék a generációk óta egyre súlyosbodó folyamatot. A kollégium tízpontos akciótervet dolgozott ki, melyet az egészségügyi minisztérium elé terjesztenek megfontolásra. A lista első helyén egy ismerős tétel szerepel: a cukortartalmú üdítőitalokat rögtön 20 százalékos adóval sújtanák, a befolyó évi 1 milliárd fontot pedig az egészséges élet népszerűsítésére fordítanák. „Ezek az italok a rosszak közt is a legrosszabbak – indokolta a döntést Terence Stephenson professzor, a kollégium elnöke. „Az ember lehúzza őket, és semmi mást nem visz be, csak tömény cukrot. A szervezetünk egyszerűen nincs felkészülve az ilyesmire.”
A listára emellett más fontos lépések is felkerültek: a brit orvosok például meghatároznák, hány gyorsétterem üzemelhet az iskolák és más közösségi intézmények környezetében, de kitiltanák az egészségtelen ételeket a kórházakból és az iskolai menzákról is. A cigarettához és az alkoholhoz hasonlóan a káros, azaz magas zsír-, cukor- vagy sótartalmú ételeket sem lehetne este kilenc előtt reklámozni a tévében. A megelőzés is legalább olyan fontos szerepet kap, mint a tiltás: az orvosok ezentúl minden látogatás alkalmával figyelmeztetnének az elhízás veszélyeire, de tanácsot adnának az egészséges táplálkozásról a kismamáknak is.
„Az elhízás ma a legkomolyabb egészségügyi veszély, mely Nagy-Britanniát fenyegeti – szögezi le a jelentés. – Össze kell fognunk, és cselekedni, mielőtt kicsúszik a kezünkből az irányítás, és a folyamat visszafordíthatatlanná válik.”
(The Guardian, guardian.co.uk, The Telegraph, telegraph.co.uk)