Történelmi lépés a miniszterelnök bocsánatkérése

A cseh kormányfő politikailag nagyon ügyesen megismételte az 1997-es cseh-német megbékélési nyilatkozat egyik bekezdését, amelyben benne van a cseh bocsánatkérés.

MNO
2013. 02. 22. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lidové Noviny szerint Necas megértette: a bajorok szíve megnyeréséhez a szudétanémetektől való bocsánatkérésen át vezet az út. A néhány millió volt csehszlovák állampolgár ugyanis a modern Bajorország egyik alappillérét alkotja. Rámutat, hogy Necasnak nagyon óvatosan kellett eljárnia, miután a szudétanémetek kitelepítésével összefüggő Benes-dekrétumok vihart keltettek a cseh elnökválasztás második fordulójában.

A kormányfő ezért politikailag nagyon ügyesen megismételte az 1997-es cseh-német megbékélési nyilatkozat egyik bekezdését, amelyben benne van a cseh bocsánatkérés. Ehhez hozzátette azt, amit minden tisztességes cseh kormányfőnek már régen el kellett volna mondania: a csehek és a németek évszázadokon keresztül együtt éltek Csehországban, ami nagyon értékes örökség, és erre építeni kell.

„Necas bajorországi beszédében a jóhiszeműen gondolkodó csehek eljutottak a lehetséges határáig. Most az lenne a jó, ha a jég a másik oldalon is megtörne, tehát a kitelepítettek, a volt polgártársaink oldalán is. Esetleg egy bocsánatkérés formájában azért, hogy kollaboráltak a nácikkal, és részük volt a demokratikus Csehszlovákia szétverésében” – záródik a konzervatív napilap jegyzete.

A Hospodárské Noviny szerint ha Petr Necas zavaros kormányzása idejéből valami fennmarad, akkor az a miniszterelnöknek a bajor tartományi parlamentben elmondott beszéde.

A neves gazdasági és politikai napilap ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy Necas „történelmi” beszédét Petr Hájek, Václav Klaus államfő egyik legfőbb tanácsadója azonnal „sokkolónak és tragikusnak” minősítette, azzal, hogy a kormányfő ezzel megnyitotta az utat a kitelepítettek vagyoni követelései előtt.

Az újság szerint a helyzet paradox: Klaus környezete azt kritizálja, amivel Klaus nemrégiben dicsekedett, azt állítván, hogy érdemei vannak a cseh-német megbékélési nyilatkozat elfogadásában. Necas beszédében szó szerint ennek a dokumentumnak az egyik részét idézte, amit Klausék úgy látszik, nem vettek észre. A nyilatkozat a kárpótlás lehetőségét teljes mértékben kizárja.

Klaus sajátos történelemszemléletének folytatása nagy valószínűséggel biztosítva van, mert Milos Zeman az új elnök szintén politikai érdekeinek megfelelően használta ki a választáskor a szudétanémet témát – jegyzi meg a Hospodárské Noviny.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.