A drónprogram atyja lesz a CIA vezetője

Brennan 2009-ig 25 éven át szolgált a CIA-nál, és kinevezése a „cég” élére már Obama első megválasztásakor felmerült.

TK
2013. 03. 07. 23:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szövetségi felsőház 63:34 arányban támogatta Brennan jelöltségét, és ezzel felülírta Rand Paul republikánus szenátornak a kinevezési folyamat lelassítására vonatkozó kezdeményezését.

A megerősítő szavazást megelőzően kiélezett vita folyt azzal kapcsolatban, hogy jogosult-e a kormányzat – és ha igen, milyen feltételek mellett – elrendelni terroristagyanús személyek pilóta nélküli gépekről indított csapásokkal való likvidálását. A drónprogram egyik atyjának tekintett Brennan jelöltségének megerősítése előtt végül az nyitotta meg az utat, hogy az igazságügyi minisztérium engedélyezte a honatyák korábban titkosított jogi állásfoglalásokhoz való hozzáférését.

Brennan 2009-ig, 25 éven át szolgált a CIA-nál, és kinevezése a „cég” élére már Obama első megválasztásakor felmerült, de jogvédő szervezetek tiltakozása miatt önként visszalépett a jelöltségtől.

A protestálók érvelése szerint Brennan George W. Bush elnöksége idején, a hírszerző ügynökség egyik vezetőjeként támogatta az általuk kínzásnak minősített kényszervallatási módszerek alkalmazását, de legalábbis nem lépett fel a megszüntetésükért. A jelölt a szenátusi meghallgatásakor megígérte, hogy ilyeneket az ő irányítása alatt nem fognak alkalmazni és hogy folyamatosan tájékoztatja majd a kongresszust az ügynökség munkájáról.

Rand Paul a szerdán meglepetésszerűen elkezdett, kis híján 13 órás obstrukciós felszólalásban amiatt tiltakozott, hogy Eric Holder igazságügyi miniszter egy neki címzett állásfoglalásában nem zárta ki annak elméleti lehetőségét, hogy terrorizmussal gyanúsított amerikai állampolgárokkal rendkívüli esetben amerikai területen, pilóta nélküli repülőgépről intézett csapással végezzenek.

Két vezető republikánus szenátor, Lindsey Graham és John McCain ugyanakkor határozottan védelmére kelt az igazságügyi miniszternek. „Azért fogok Brennanre voksolni, mert ez már a drónprogramról szóló szavazás” – jelentette ki Graham, aki korábban az általa arrogánsnak tartott Brennan ellen szándékozott szavazni.

McCain nevetségesnek nevezte Paulnak az obstrukciós beszéd során tett több kijelentését, például azt a feltételezést, hogy az Egyesült Államok Hellfire rakétát lőne ki Jane Fondára.

Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője ugyanakkor elismeréssel szólt Paul akciójáról. „Részese voltam néhány olyan obstrukciónak, mint amilyen tegnap Paulé volt. És a következőre jöttem rá a saját tapasztalatom alapján a felszólalásos obstrukciókkal kapcsolatban: a sikerhez erős meggyőződésre és erős hólyagra van szükség. Nyilvánvaló, hogy Paul szenátor mindkettővel rendelkezik” – mondta Reid szenátor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.