Ferenc pápa nincs könnyű helyzetben: nem csupán másfél milliárd hívő és többször ennyi szimpatizáns előtt kell példát mutatnia, de az utóbbi években sokszor rossz utakra tévedt egyházat is a helyes csapásra kell vezetnie. „Évszázadokkal ezelőtti elődje, Szent Ferenc álmot látott, melyben Isten azt parancsolta: »Építsd újra templomomat!« Az újjáépítés az, amire most, 2013-ban is a legnagyobb szükség van. Az egyház nem újulhat meg a hibákkal való szembenézés nélkül” – jegyzi meg a USA Today vezércikke. Hasonlóan vélekedik a The National Review írója is. „Ferenc feladata világos: a bíborosok, ha úgy tetszik, egyfajta szent szerelőt szavaztak meg, olyasvalakit, aki helyreteszi a dolgokat” – fogalmaz a konzervatív lap.
Még szerencse, hogy a legtöbbek szerint Jorge Mario Bergoglio több mint megfelelő személy a feladatra. „Kevésbé intellektuális alkat, mint elődje, inkább a nyáj szerény és jóindulatú pásztora. Ez az ember jobbára elutasította a bíborosi címmel járó hívságokat, és meglepően kevés időt töltött a Vatikán folyosóin. Ezek a tulajdonságok minden bizonnyal pozitív visszhangra találnak majd a katolikus egyház híveinél, akik csalódtak az utóbbi idők gyakorlatában” – fogalmaz a The Wall Street Journal. „A modern világnak épp egy Ferencre volt szüksége – írja a Review vezércikke. – Olyan emberre, aki a szegények határozott pártfogója, de egyben keresztény hajthatatlansággal áll ki a hagyományos családi értékek mellett is.”
A konzervatív lap pozitívumként említi, hogy Ferenc korábban felszólalt a melegházasság ellen. Ez a liberális The Atlantic magazin írói számára nem annyira szimpatikus, de még ők is inspiráló személyt látnak az új pápában. „Akik igazi progresszív egyházfit vártak, most talán csalódottak. Igaz, Bergoglio nem éppen reformer alkat, ugyanakkor a szegények elszánt, szenvedélyes védelmezője, aki a nyomort az emberi jogok megsértésének tartja, és többször sürgetett ellene globális fellépést. A bíborosok olyasvalakit választottak, aki segíthet a híveknek átjutni egy nehéz időszakon” – fogalmaz a lap. A USA Today Ferenc emberiességének bizonyítékaként említi, hogy az új pápa még bíborosként megfeddte azokat a papokat, akik nem voltak hajlandóak egyedülálló nők gyermekeit megkeresztelni. „Az embereket nem szabad elválasztani az isteni üdvösségtől” – mondta akkor.
Örömmel fogadta a hírt az Egyesült Államok katolikus egyháza is. Timothy Dolan New York-i érsek szerint Borgoglio gyorsan megnyerte a pápaválasztó tanács jóindulatát. „Hallották maguk is: visszafogottnak tűnik, szinte társalgási hangon beszél, de higgyék el, a szerénysége mögött igazi tartás és magabiztosság lakik, ami őszinteséggel, egyszerűséggel és alázatossággal párosul” – nyilatkozta Dolan. Az amerikai érsek egy szokatlan oldalról is megvilágította Ferenc személyét. „Vacsoránál tósztot tartott, és csak annyit mondott: »Isten bocsásson meg nektek!«, ami nagyjából azt jelentette, »Remélem, nem bántátok meg!«. Az egész asztal hahotában és tapsban tört ki” – mesélte Dolan.
Mások Ferenc megválasztásának földrajzi vonatkozásait emelik ki. Ismert, a világ katolikus híveinek többsége (39 százalék) Latin-Amerikában él – gyakorlatilag egyetlen elemző sem felejtette el megjegyezni, hogy „a vallás jövőjét délen kell keresni”. Ebbéli meggyőződésének adott hangot Jose Gomez, Los Angeles érseke is, aki egyszerűen úgy fogalmazott: „Ideje volt már.” Az Egyesült Államok legnagyobb lélekszámú egyházmegyéjének vezetője szerint az új pápa személye nem csak a déli országok lakóit, de az Amerikában élő, rohamosan gyarapodó hispán kisebbséget is újra a régi vallás felé vezetheti. Gomez, aki rövid ideig együtt dolgozott a pápával, úgy fogalmazott, Ferenc „a szegények igaz védelmezője”.
The Wall Street Journal (wsj.com), The Atlantic (atlantic.com), BBC (bbc.co.uk), The National Review, (nationalreview.com), USA Today (usatoday.com)