„Oroszországnak előnyös lenne, ha Kijev belépne a vámunióba. Ennek érdekében Moszkva kész felülvizsgálni gázpolitikáját az energiahordozó árának csökkentésével vagy az ukrán adósság egy részének elengedésével” – nyilatkozta név nélkül egy, az orosz és az ukrán államfő tárgyalási terveit ismerő személy az orosz lapnak.
A hatalomhoz közeli újság forrása szerint Viktor Janukovics és Vlagyimir Putyin kötetlen találkozóján valószínűleg szóba kerül a bebörtönzött Julija Timosenko helyzete. A Kreml továbbra is úgy véli, hogy a volt ukrán kormányfő büntetése meglehetősen szigorú.
A munkalátogatás során nem írnak alá semmilyen dokumentumot – tudta meg az Izvesztyija Dmitrij Peszkovtól, az orosz államfő szóvivőjétől. Vjacseszlav Nyikonov, a duma külügyi bizottságának kormánypárti első elnökhelyettese szerint azonban Ukrajna még a gázár csökkentése esetén sem csatlakozik az orosz–fehérorosz–kazah vámunióhoz.
Szergej Markov szakértő, a moszkvai Plehanov Közgazdasági Egyetem rektorhelyettese 90 százalékig biztosnak tartja, hogy Ukrajna belép a hármas vámszövetségbe. Szerinte ha a Viktor Janukovics vezette ország csatlakozik a szerveződéshez, akkor a politikus két választási ígéretét teljesíti: a gazdaság fejlesztését és szövetség létesítését Oroszországgal. Ha nem teszi meg, akkor leválthatják, és a helyébe egy oroszellenes ellenzéki politikus léphet. A következő oroszbarát politikus pedig megvalósítja a vámunióhoz csatlakozással kapcsolatos terveket.
Az Izvesztyija megjegyzi: ha a Kreml arra kényszeríti Ukrajnát, hogy fizesse ki a Gazpromnak azt a hétmilliárd dolláros kártérítést, amelyet az orosz állami gázóriás egy 2012-es szerződés alapján követel Kijevtől, akkor az ukrán államfő kilátásba helyezheti a krími Szevasztopolban állomásozó orosz hadiflotta tartózkodását 2042-ig meghosszabbító harkovi szerződés felülvizsgálatát.
Az ukrán sajtó emlékeztetett arra, hogy eredetileg december 18-ra volt betervezve Janukovics moszkvai útja, de az utolsó pillanatban elhalasztották. Egyes források szerint azért nem jött létre akkor a találkozó, mert Moszkva és Kijev nem tudott megállapodni Ukrajna és a vámunió együttműködésének formájáról.
Megfigyelők szerint jelzésértékű, hogy Janukovics elnök előbb Brüsszelbe ment tárgyalni Ukrajna európai integrációjának kérdéseiről. A február 25-i brüsszeli EU–ukrán csúcstalálkozón biztosította uniós tárgyalópartnereit arról, hogy Kijev elkötelezte magát az európai integrációs folyamat továbbvitele mellett, másfelől viszont együttműködésre törekszik Oroszországgal a vámunió kérdésében.