A 49 éves Hitto rendelkezik amerikai állampolgársággal is. Tavaly év végéig vezető beosztásban dolgozott egy texasi telekommunikációs vállalatnál, majd a szíriai ellenzék soraiba állt, és részt vett a humanitárius segítségnyújtás megszervezésében. A Muzulmán Testvériség támogatását élvező Hittót keddre virradóra, 14 órás tárgyalást követően választották ideiglenes kormányfővé. A leadott 48 szavazatból – mintegy húszan nem adták le voksukat – 35-öt kapott. Feladata egy új kormány megalakítása lesz, amely a felkelők kezére került, „felszabadított” országrészeket fogja irányítani. A második helyen Aszad Musztafa végzett, aki Háfez el-Aszad – Bassár el-Aszad apja – elnöksége idején mezőgazdasági miniszterként dolgozott.
Ahmed Moáz el-Hatíb, a koalíció vezetője még január végén késznek mondta magát a rezsim azon tagjaival való közvetlen tárgyalásra, akiknek „nem tapad vér a kezéhez”. A párbeszéd alapvető feltételeként szabta Aszad távozását, illetve azt is, hogy a kormány engedje szabadon a foglyokat. Hatíb kedden az ideiglenes kormányfő megválasztását követően azt hangsúlyozta: ezennel bezárult az ajtó egy ilyen tárgyalás előtt. „A rezsim utasította el a tárgyalási ajánlatot, nem pedig az ellenzék. A kezdeményezésünket az a szándék vezérelte, hogy enyhítsünk a szíriai nép szenvedésein” – jegyezte meg.
Az új kormányfő beszédében hangsúlyozta: kiemelt céljuk az, hogy a rendelkezésükre álló eszközökkel megdöntsék az Aszad-rezsimet, és minden lehetséges segítséget megadjanak a népnek a felkelők ellenőrzése alatt álló területeken.
Hitto elmondta, hogy a tervek szerint egy hónapon belül megalakul az ügyvivő kormány, amelynek tagjait a szakmai kompetencia alapján választják ki. Hozzátette: az ideiglenes kormány együtt fog működni a felkelők első számú fegyveres erejének számító Szabad Szíriai Hadsereggel (SZSZH) a lázadók kezén lévő országrészek biztonságának és a jogállamiságnak a szavatolása érdekében. Hozzátette: a kormány harcolni fog a bűnözés ellen.