A világ minden tájáról érkező hívek hangosan imádkozva, többen fakereszteket hordozva járták be azt az útvonalat, amelyet Jézus tett meg a kereszttel megfeszítése előtt. A Via Dolorosa, azaz a fájdalmak útjának 14 stációját járták végig, a hagyományos nagypénteki keresztút a Szent Sír-bazilikánál ért véget. A templom azon a helyen áll, ahol Jézust keresztre feszítették, majd eltemették.
A rendet több ezer izraeli rendőr biztosítja az óvárosban. A nagyfokú készültséget az is indokolja, hogy a palesztinok március 30-án tartják a Föld napját, arra emlékezve, hogy 1976-ban ezen a napon halt meg az arab közösség hat tagja egy tüntetésen, amelyen a palesztin földek izraeli elkobzása ellen tiltakoztak.
A zsidó közösség nagy ünnepe, a pészah egy része idén egybeesik a keresztény húsvéttal, így nagypénteken zsidó hívők is nagy számban ünnepeltek a jeruzsálemi óvárosban.
Izrael megalapításakor, 1948-ban még a szentföldi lakosság több mint 18 százaléka keresztény volt. Ma a keresztények aránya alig 2 százalék, többségük ortodox keresztény, akik a Julianus-naptár szerint majd májusban ünneplik a húsvétot.