Japánban délután 2 óra 46 perckor, a pusztító erejű földrengés bekövetkeztének időpontjában országszerte egyperces néma csenddel és imával emlékeztek meg az áldozatokról. A Richter-skála szerinti 9-es erősségű földmozgás és az az által kiváltott több tízméteres szökőár közel 16 ezer halálos áldozatot követelt, két és fél ezer embert pedig a mai napig eltűntként tartanak nyilván. Akihito császár a nemzeti színházban tartott állami megemlékezésen azt hangsúlyozta: az országnak meg kell erősítenie katasztrófavédelmi képességeit, hogy a jövőben minél több embert tudjanak megvédeni a természeti csapásoktól.
Abe kormányfő beszédében az újjáépítés felgyorsítását és a két éve elpusztított régió minél előbbi helyreállítását ígérte. A decemberben hivatalba lépett miniszterelnök korábban élesen bírálta az előző kormányt az újjáépítésben tapasztalt elmaradásokért, a munka felgyorsítása mellett foglalt állást, továbbá 19 ezer milliárdról 25 ezer milliárd jenre növelte a tohokui beruházásokra fordított kormányzati keretet. Számos jelentés és sajtóhír szerint az északkeleti régió helyreállítása jelentős elmaradásban van: a két éve kitelepített 470 ezer ember közül 315 ezren még mindig átmeneti szállásokon laknak, a térség gazdasága pedig közel sem heverte ki a katasztrófát.
Hirosze Naomi, a TEPCO elnöke a cég fukusimai központjában tartott megemlékezésen azt mondta: „Azt akarom, hogy minél többen jöjjenek el ide, nézzék meg a helyzetet, hallgassák meg a katasztrófa által érintett embereket, és gondolkozzanak el azon, hogy mit tudunk tenni értük”.
Ezzel párhuzamosan a fukusimai balesetet követően felállított atomenergetikai hatóság vezetője, Tanaka Sunicsi azt ígérte, hogy mindent meg fog tenni egy hasonló nukleáris katasztrófa megakadályozása érdekében. „Amikor azt hallom, hogy Namie városának lakói két éve nem láthatták otthonukat, átérzem a baleset által okozott hatalmas szörnyűségeket. A hatóság küldetése, hogy soha ne ismétlődhessen meg a fukusimai baleset” – közölte Tanaka.
A természeti csapás áldozataira való emlékezés mellett hétfőn újra utcára vonultak az atomenergia feladását követelő aktivisták is, akik a katasztrófa által kiváltott fukusimai erőműbaleset évfordulójának közeledtével már harmadik napja tüntetnek. Abe korábban leszögezte, hogy gazdasági okokból újra fogják indítani az ország atomreaktorait, amint befejeződött a biztonsági átvizsgálásuk. Jelenleg az ország 50 működőképes reaktorából csak kettő üzemel a fukusimai események okozta biztonsági félelmek miatt. A Csernobil óta a legsúlyosabb nukleáris katasztrófát elszenvedő létesítmény leszerelése becslések szerint további négy évtizedet fog igénybe venni, miközben Fukusima prefektúra sugármentesítése a tervezettnél sokkal lassabban halad.