XVI. Benedeknek mondott köszönettel kezdte beszédét Ferenc pápa, akit a terembe való belépésekor a bíborosi testület tagjainak tapsa fogadott. A nyugalmazott pápát utódja „lelki örökségnek” és „éltető lángnak” nevezte az egész egyház számára. Ferenc pápa úgy fogalmazott, XVI. Benedek lemondásának „alázatos és bátor gesztusa új erőt adott az egyháznak”.
Húszperces, olasz nyelvű, részben felolvasott, részben improvizált beszédében Ferenc pápa elmondta, hogy mély érzelmek öntötték el, amikor megválasztása után meglátta a tömeget a Szent Péter téren.
„Soha ne engedjünk a pesszimizmusnak, a keserűségnek ( ), az elbátortalanodásnak. Minden nap találjunk rá arra a bátorságra, amellyel az evangéliumot el tudjuk vinni a világ legtávolabbi részébe is” – hangoztatta az egyházfő, hangsúlyozva, hogy „a világban fel kell támasztani a keresztény lét örömét”. Ferenc pápa „új evangelizációs módszereket” szorgalmazott.
Testvéreknek nevezett bíborostársainak a 76 éves pápa azt mondta: a testület „fele az öregkorban jár, de az öregség a bölcsesség kora. Ajándékozzuk ezt a bölcsességet a fiataloknak, miként a jó bor, amely minél idősebb, annál jobb”. Beszéde végén a pápa áldását adta a bíborosokra.
Ferenc pápát a bíborosok nevében Angelo Sodano, a testület vezetője üdvözölte. A bíborosok egyenként üdvözölték az új pápát. Többen közülük kisebb ajándékot vagy levelet nyújtottak át a pápának.
A Vatikán bejelentette, hogy a Sixtus-kápolna és a Vatikáni Múzeumnak a konklávé alatt lezárt részei hétfőtől ismét látogathatók lesznek.
Ferenc pápa üzenetét a Buenos Aires-i apostoli nuncius továbbította az argentinoknak. A felhívás ellenére azonban a Vatikánba argentinok tömegét várják Ferenc pápa keddi beiktatási szentmiséjére. „A dél-amerikaiak hívők, és nem sajnálják a pénzt a kegytárgyakra” – mondták a Vatikánváros körüli ajándékboltok tulajdonosai, akik az argentin pápával nagyobb bevételben reménykednek a szerintük kereskedelmileg „visszafogott” Ratzinger-korszakhoz képest.
Rómába készülnek Ferenc (eredeti nevén Jorge Mario Bergoglio) olasz rokonai az észak-itáliai Piemontéból, közöttük az új pápa távolabbi unokatestvérei is, akik az elsők között kaptak meghívást a Vatikánba. Portacomaro kisváros csaknem valamennyi lakója busszal teszi meg a Rómáig tartó több mint 600 kilométeres utat, hogy a nagyapja révén innen származó pápát üdvözölje.
Számtalan hivatalos delegáció érkezik Rómába, biztosnak tűnik Joe Biden amerikai alelnök, Angela Merkel német kancellár, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, a francia és a spanyol miniszterelnök, a spanyol trónörökös, a lengyel államfő, valamint Christina Fernández de Kirchner argentin elnök és számos más dél-amerikai államfő jelenléte.
Egyedül Maria Elena Bergoglio, a pápa testvére nem megy el Rómába, hanem Buenos Airesben, tévén követi a beiktatást – értesült az Il Mattino című nápolyi napilap. Ő a lap szerint reményét fejezte ki, hogy fivére „nem lesz magányos” a Vatikánban.
A konklávé titkairól eddig annyi derült ki, hogy amikor Bergoglio megkapta a megválasztásához szükséges 77. szavazatot, a Sixtus-kápolnába bezárt bíborosok tapsban törtek ki – számolt be a sajtónak Timothy Dolan New York-i érsek.
Federico Lombardi szentszéki szóvivő szerint megválasztása után Ferenc pápa azt mondta a bíborosoknak: „Isten bocsássa meg nektek!” Lombardi hozzátette, hogy megválasztása után Ferenc pápa a bíborosokkal autóbusszal tért vissza a Szent Márta-házba, nem külön autóval. „Új pápa, új stílus. A vatikáni biztonsági szolgálatnak még meg kell szokni, hogy Ferenc pápa minél kevesebb korlátozást akar és minél közelebb akar kerülni az emberekhez” – fogalmazott a szóvivő. Elmondta, hogy csütörtökön a pápa a vatikáni csendőrség autójával ment a Santa Maria Maggiore-bazilikához, kísérő járművek nélkül. Azt kérte, hogy miközben a főszékesegyházban imádkozik, hagyják nyitva a templom ajtaját, hogy bárki bemehessen.
A bazilikából a Vatikán felé visszatérve megállt a Casa del Clero római egyházi vendégháznál, ahol a konklávéba való bevonulásig lakott, és kifizette a számlát. Magával vitte azokat a ruháit és személyes tárgyait, amelyeket korábban ott hagyott, nem tudva, hogy ő lesz a pápa.
Az olasz sajtó a Vatikán figyelmeztetése ellenére továbbra is I. Ferencnek nevezi az új pápát, megszokva az eddig számmal jelzett egyházfőket.
Az újságok elismerték, még hozzá kell szokniuk Ferenc pápa argentin spanyol–olasz keveréknyelvéhez. Azt is tudomásul vették, hogy jobb, ha a jövőben nem készítenek előrejelzéseket, mivel sem az olasz választások eredményét, sem a pápa nevét nem találták el a számtalan találgatás ellenére.
A megfelelő jelölt lett a pápa – így foglalható össze a sajtóban megjelent svédországi reagálások többsége. Az emberek kezdenek belefáradni abba, hogy az „anyagi természetű problémák mindent elnyomó módon” nehezednek rájuk – nyilatkozta a pápaválasztás eredményéről a svédországi katolikus egyház vezetője.
Anders Arborelius érsek úgy véli, nem véletlen, hogy az új pápa a Ferenc nevet választotta. Útmutatásában a keresztényeket újra az egyszerűségre és a szegények támogatására szeretné rábírni – vélte az érsek.
Anders Wejryd, a protestáns egyház (Svenska Statskyrkans) vezetője kiemelte, a protestáns és a katolikus egyház kapcsolata világszerte jó. Pozitívnak tartja, hogy az új pápa olyan személy lett, aki a jezsuiták képviselője, aki mindig az emberek közvetlen közelében élt, és akinek a „hitelessége nem vonható kétségbe”.