Így ünnepelték március 15-ét Prágában

A cseh- és morvaországi magyarok szombaton délután Prágában emlékeztek meg az 1848–49-es magyar polgári forradalom és szabadságharc 165. évfordulójáról.

PR
2013. 03. 16. 18:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megemlékezésen felolvasták Orbán Viktor miniszterelnöknek a határon túli magyaroknak küldött üzenetét. A nemzeti ünnep alkalmából a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége, az Együttélés politikai mozgalom magyar tagozata és más csehországi magyar szervezetek képviselői Prágában koszorúkat és virágokat helyeztek el II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem emléktáblájánál a Kisoldali téren (Malostranské námestí). A Rákóczi-emléktábla az 1989-es rendszerváltás óta hagyományos helye a csehországi központi március 15-i ünnepségeknek.

A korábbi évektől eltérően az idén a megemlékezés Görgey Artúr emléktáblájánál folyatódott. A szabadságharc nagy hadvezére, aki egykoron a Károly Egyetem diákja volt és a Moldva-parti metropolisban nősült, tavaly májusban kapott emléktáblát Prágában. Az idei megemlékezésen részt vettek a prágai magyar nagykövetség diplomatái, a Prágai Magyar Kulturális Intézet képviselői, a prágai Ady Endre Diákkör (AED), a szlovákiai diákklubok képviselői, valamint számos magyar turista. Az ünneplők között nagy számban voltak szlovákiai, magyarországi és erdélyi magyar fiatalok is, akik az AED meghívására a már hagyománnyá vált „márciusi bulira” érkeztek Prágába.

Az ünnepség elején Dráfi Mátyás révkomáromi színész elszavalta a Szózatot, míg a megemlékezés végén a mintegy 200-250 részvevő közösen elénekelte a Himnuszt. Az elhangzott szónoklatok méltatták az 1848–49-es forradalmi események történelmi jelentőségét, illetve azok mához szóló üzenetét. A prágai megemlékezés a magyar intézetben ért véget Dráfi Mátyás ez alkalomra készített ünnepi műsorával.

Március 15. alkalmával megemlékezések voltak a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének néhány helyi szervezetében is. A morva-sziléziai Ostravában kultúrműsorral egybekötött ünnepi klubdélutánon jöttek össze az ottani magyarok, míg a dél-morvaországi Brünnben ebből az alkalomból megkoszorúzták Kazinczy Ferenc emléktábláját, aki a 18. század végén, a jakobinus összeesküvés elfojtása után a helyi Spilberk várbörtönben raboskodott. Erre hívja fel a figyelmet az emléktábla.

II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem emléktábláját 1985 áprilisában leplezték le a Kisoldali téren lévő volt jezsuita kollégium falán. A tábla a „nagyságos erdélyi fejedelem” prágai diákéveire emlékeztet. Csehországban a 2011-es népszámláláskor mintegy tízezren vallották magukat magyarnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.