Ismét vereséget szenvedhet a miniszterelnök

A brit médiatörvény körül folyó vitában a kisebbik kormánypárt az ellenzék oldalára állt, David Cameront így ismét leszavazhatják.

Kovács N. László
2013. 03. 17. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit sajtóbotrány kirobbanását követően David Cameron miniszterelnök vizsgálatot indított, hogy kiderítse, hogyan lehetne megrendszabályozni a rossz útra tévedt sajtót. A Leveson-bizottság szigorú médiatörvény elfogadását javasolta, mely a miniszterelnök szerint túlzott beleszólást engedne a politikának a sajtó munkájába. A kérdésről parázs vita alakult ki, az áldozatok és az ellenzék, de a koalíciós partner, a liberális-demokrata párt és a konzervatívok soraiból is jó páran a törvényi szabályozás mellett foglaltak állást, amit Cameron és köre határozottan elvetett. Úgy látszott, az égetően szükséges új szabályozás megbukik a politikai döntésképtelenségen.

Cameron azonban salamoni utat talált a helyzet megoldására: csütörtökön berekesztette a tárgyalásokat, és kijelentette, uralkodói rendelet fogja szabályozni a sajtó működését, a Leveson-féle szigorú szabályok szerint, de médiatörvény nélkül. Az ellenzék erre saját rendelettervezetet nyújtott be, mely nagyban hasonlít Cameronéhoz, ám az uralkodói intézkedésnek törvényi kereteket is ad. Fontos különbség még, hogy a tory-féle verzió szerint a sajtó képviselői vétójoggal rendelkeznének az új szabályozó testület tagjait illetően – ami a kritikusok szerint így nem élvezne megfelelő függetlenséget.

A két rivális intézkedésről hétfőn döntenek, az uniós költségvetési törvény után pedig ismét előfordulhat, hogy a parlament leszavazza a miniszterelnököt. A médiaszabályozás kérdésében ugyanis „új koalíció” alakult ki a kormány kisebbik pártja, a liberális-demokraták és a legnagyobb ellenzéki párt, a Munkáspárt között. „Itt az ideje, hogy végre magunk mögött hagyjuk félelmeinket, és megmutassuk, valóban az áldozatok oldalán állunk. Olyan rendszert kell létrehoznunk, ami biztosítja, hogy az egyszerű emberek nincsenek kiszolgáltatva a sajtó kényének-kedvének” – fogalmazott Ed Miliband, a baloldali párt vezetője, aki szerint az általa benyújtott javaslat pontosan ezt érné el. Hasonló húrokat penget Nick Clegg liberális-demokrata miniszterelnök-helyettes is. „Törvényi védelem kell, mely biztosítja, hogy az eljövendő kormányok nem törlik el a szabályozó rendeletet. A rendszer, melyet Ed Milibanddel közösen javasoltunk, mindenkinek jó” – magyarázta Clegg.

Még egyes konzervatív politikusok is a komolyabb reform híveinek mondták magukat. Két tory képviselő is nyilvánosan felszólalt az ellenzéki terv mellett, a párt rendfelelősei pedig egész hétvégén igyekeztek biztosítani, hogy a konzervatívok minél egységesebben szavazzanak. A hírek szerint még a külföldön tartózkodó kormánytagokat is hazahívták a sorsdöntő voks idejére. George Osborne pénzügyminiszter egy televíziós műsorban arról beszélt, reménykedik, hogy az utolsó pillanatban még megszületik a megegyezés, hiszen a különbségek nem óriásiak a két elképzelés között. Ugyanebben a műsorban Hugh Grant színész, maga is a botrány áldozata, viszont úgy fogalmazott, a kormányzati elképzelés a vétó lehetőségével gyakorlatilag a vétkesek kezében hagyja a hatalmat. „A miniszterelnök megszegte az áldozatoknak tett ígéretét” – nyilatkozta a színész. Akárhogy is lesz, Cameron jelezte, elfogadja a parlament döntését.

Mindeközben Boris Johnson fenyegető réme is újra megjelent a horizonton. Egy konzervatív képviselő ugyanis bejelentette, hajlandó átadni parlamenti helyét a londoni polgármesternek, aki így részt vehetne a pártelnökségért folyó küzdelemben. „Melegen tartom a székemet Boris számára” – fogalmazott Sir Peter Tapsell. Cameron vezetői helye az utóbbi hónapokban súlyosan inogni látszik, hiszen a pártban egyre többen vélik úgy, hogy a népszerűtlen miniszterelnökkel lehetetlen választást nyerni 2015-ben. Boris Johnson többször megígérte, ki fogja tölteni 2016-ig tartó polgármesteri megbízatását, de azt eddig egyetlen alkalommal sem volt hajlandó kizárni, hogy igényt tart a miniszterelnöki székre. Az elmúlt hetekben egyébként Theresa May belügyminiszter és a „brit Obama”, Adam Afriyie windsori képviselő nevét is szóba hozták Cameron leváltásával kapcsolatban.

(The Guardian, guardian.co.uk, The Sunday Telegraph, telegraph.co.uk, The Independent, independent.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.