Képviselőházi elnöke már van az olaszoknak

A balközép Demokrata Párt képviselőjét, Laura Boldrinit választották meg szombaton az olasz képviselőház elnökévé.

PR
2013. 03. 16. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szükséges 310 helyett 327 képviselő támogatta a képviselőnő megválasztását az új törvényhozás második ülésnapján. A pénteki ülésen még nem sikerült a képviselőknek házelnököt választani. Az 52 éves, eredeti szakmájára nézve újságíró Boldrini 1998 és 2002 között az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a szóvivői tisztét is betöltötte. Több válságövezetben, így a volt Jugoszláviában, Afganisztánban, Pakisztánban, Irakban, Iránban, a Kaukázusban, Angolában, Ruandában és Szudánban is foglalkozott humanitárius kérdésekkel.

Az alsóház elnöki tisztére Pierluigi Bersani, a Demokrata Párt vezetője jelölte. A Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) jelöltjére, Roberto Ficóra 108 képviselő szavazott.

A szenátusban, ahol a baloldalnak csak relatív többsége van, egyelőre még nem jött létre a szükséges többség az elnök megválasztásához. Így egyelőre nem rajzolódik ki semmilyen megoldás, amelynek révén hivatalba léphetne az új kormány, és elkerülhető lenne az új választások kiírása. Addig Mario Monti kormánya intézi az ügyeket.

Bersani a szenátusban a protesztszavazást megtestesítő M5S támogatását keresi, amely a harmadik helyen végzett Silvio Berlusconi jobboldali pártszövetsége mögött. Beppe Grillo azonban több alkalommal becsapta az ajtót Bersani orra előtt, arra hivatkozva, hogy nem köt megállapodást azokkal, akik „romba döntötték Olaszországot”. Így a szenátusban nincs meg az új kormány hivatalba lépéséhez szükséges többség.

A képviselőházi és szenátusi elnök megválasztása után Giorgio Napolitano elnök hivatalosan is megkezdheti a politikai vezetőkkel a konzultációkat az új kormány megalakításáról.


Bersani bízik abban, hogy ő kap kormányalakítási megbízatást, de elemzők szerint erre nagyon kicsi az esély. Még ha rá is esik Napolitano választása – mivel ő a legnagyobb parlamenti erő vezetője –, az M5S határozottan elutasítja, hogy bizalmat szavazzon neki, így másnak kell átadnia a helyét, és innentől bármi lehetséges.


Napolitano mást is megbízhat a kormányalakítással, javasolhatja átmeneti vagy szakértő kormány megalakítását – például a patthelyzetet lehetővé tévő választási törvény módosításának idejére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.