Az Afikim közlekedési vállalat ciszjordániai járatain külön vonalakon szállítják a telepeken élő zsidó utasokat és a kalkíliai ellenőrzőpontnál felszálló palesztin vendégmunkásokat. A munkába tartó palesztinok nem mehetnek be az 1967-ben megszállt területeken felhúzott zsidó telepekre, csak az azokhoz vezető autópályán szállhatnak fel a számukra fenntartott buszokra.
Az ynetnek, a Jediót Ahronót című újság honlapjának nyilatkozó palesztinok szerint az új járatok csak Ciszjordánia Kalkília nevű átkelőhelyétől indulnak, s így nekik ezentúl másfél órával hamarabb kell útra kelniük, mert már nem szállhatnak fel lakóhelyük közelében a zsidó telepesek járataira. A palesztin buszok indításának első napján akkora volt a zsúfoltság, hogy sokan fel sem fértek az új buszokra. Az izraeli közlekedési minisztérium már tavaly novemberben tervbe vette az utasok szétválasztását, mert a telepesek biztonsági veszélyre panaszkodtak a közös buszokon – írta a Háárec című napilap.
A különleges vonalakkal a telepekre járó autóbuszok zsúfoltságát próbálják csökkenteni – állította a közlekedési minisztérium képviselője az ynetnek. Helyi médiaértesülések szerint mindennaposak voltak a szóbeli és fizikai összetűzések palesztin és izraeli utasok között a közös járatokon.
A közlekedési minisztérium közleménye szerint az új, szeparált vonalak a drágán közlekedő palesztin „kalózbuszokat” fogják helyettesíteni, de a sofőrök nem akadályozhatják a palesztinok utazását a többi vonalon sem. „Tilos megtagadni bármely utas felszállását bármely nyilvános járatra – állítják a minisztériumban. – Az új vonalak beállítása a palesztinok tudtával és beleegyezésével történt.”
Emberjogi szervezetek többször beszámoltak arról, hogy izraeli biztonságiak leszállították a palesztin utasokat az izraeli buszjáratokról, és palesztinok üzemeltette mikrobuszok használatára szólították fel őket. Az új járatok indításával hétfőn megtiltották a palesztin mikrobuszok működését. „Döbbenetes a buszok elkülönítése. A zsúfoltság és a biztonsági követelmények emlegetése sem képes álcázni a palesztinoknak a buszokról való eltávolítása mögötti nyilvánvaló rasszizmust” – nyilatkozott a B’celem nevű tekintélyes emberjogi szervezet igazgatója a katonai rádióban.