„Magyarázat nélküli” Berezovszkij halála

Nem volt sugárzó vagy egyéb veszélyes anyag az otthonában holtan talált orosz milliomos házában.

LM
2013. 03. 24. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz oligarcha holttestére szombaton testőre bukkant rá. A néhai nagybefektető, aki számos alkalommal bírálta Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszerét, a Londontól délnyugatra fekvő Ascotban lakott, nem messze II. Erzsébet királynő windsori rezidenciájától.

Berezovszkij kastélynak is beillő otthonát vasárnap vegyi, biológiai és nukleáris szennyezőanyagok kezelésében jártas rendőrségi szakértők kutatták át, és a kutatás befejezéséig a holttestet sem szállították el. A rendőrségi vizsgálatot vezető tiszt a kutatás után bejelentette, hogy a szakértők az épületben semmilyen veszélyes anyagot nem találtak, és a birtok köré vont kordont is jórészt feloldották.

Berezovszkij szoros baráti kapcsolatot ápolt Alekszandr Litvinyenko egykori orosz állambiztonsági tiszttel, akit 2006 novemberében öltek meg a szervezetébe juttatott hatalmas adag polónium 210-es sugárzó izotóppal. A mérgező anyagot a Scotland Yard vizsgálata szerint Litvinyenko teájába csempészték a londoni Millennium Hotel bárjában, ahol a dezertőr exügynök 2006. november 1-jén két másik orosszal találkozott. Borisz Berezovszkij a gyilkosság után nem sokkal egy londoni sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Litvinyenko megölése mögött személyesen Putyin állt.

Nagy-Britannia 2007-ben hivatalosan vádat emelt a fő gyanúsított, Litvinyenko volt ügynöktársa, Andrej Lugovoj ellen, akit nem sokkal később parlamenti képviselőnek választottak hazájában. Lugovoj jelen volt azon a londoni találkozón, amelyen a Scotland Yard vizsgálata szerint Litvinyenkót megmérgezték a sugárzó anyaggal. Sem az orosz állam, sem Andrej Lugovoj nem ismerte el soha a felelősségét Alekszandr Litvinyenko haláláért, és Moszkva elzárkózott a gyanúsított kiadatásától. A kiadatás megtagadását diplomaták kölcsönös kiutasítása követte, és a brit–orosz viszony azóta is fagyos.

Borisz  Berezovszkij halálának okáról és körülményeiről a brit hatóságok vasárnap délutánig semmilyen felvilágosítást nem adtak. A rendőrség hivatalosan egyelőre „magyarázat nélküli” halálesetként kezeli az ügyet.
Vasárnapi brit sajtóértesülések szerint Berezovszkijt – akit hazájában nagy értékre elkövetett csalás gyanújával köröztek – ascoti házának fürdőszobájában, a kádban találta holtan testőre. A brit lapok egyöntetűen öngyilkosságot valószínűsítenek, tekintettel arra, hogy Borisz  Berezovszkij az utóbbi időszakban köztudottan súlyos depresszióval és anyagi gondokkal küszködött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.