Hét közigazgatási egységben vált lehetővé a héten második gyermek vállalása azon vidéki származású párok számára, melyeknek legalább egyik tagja egyedüli gyermek – írja a Zsenmin Zsipao című központi pártlap. A Sanghajt, Tiencsint, valamint Liaoning, Csilin, Csiangszu, Anhuj és Fucsien tartományokat érintő rendelkezést a kínai parlament éves ülésszakán erősítette meg Vang Pej-an, a nemzeti lakosságügyi és családtervezési bizottság miniszterhelyettese. A módosítás a kínai vezetés politikai finomhangolásaként értelmezhető, az elmúlt évek demográfiai, gazdasági és társadalmi változásainak tükreként – mondta Vang. Ven Csia-pao leköszönő miniszterelnök kedden közzétett kormányzati munkajelentésében maga is úgy fogalmazott, hogy a központi családtervezési politikát folyamatosan javítani kell, ahogy az elmúlt években, úgy a jövőben is.
Az „egykepolitikaként” elhíresült szabályozás az elmúlt években Kína összes közigazgatási egységében fellazult annak 1979-es bevezetéséhez képest. Az enyhítések lényege, hogy a bizonyos feltételeknek megfelelő párok számára immár mindenhol lehetővé válik második gyermek vállalása. A módosítások elsősorban a városi lakosságot érintik, a legtöbb vidéki párnak ugyanis korábban is engedélyezték a második utódot, amennyiben az első lány volt, illetve testi vagy szellemi fogyatékkal született.
A legutóbbi, 2009-es hivatalos adatok szerint a lakosság csaknem kétharmada mentesült az egykepolitika alól, arányuk azóta – az elmúlt évek enyhítése miatt – még tovább nőtt. A kínai családtervezési politika a mai napig komoly vitákat gerjeszt az országban, annak eltörlése ugyanakkor nem szerepel a központ tervei között. A fenntartás mellett érvelők emlékeztetnek a politika gazdasági növekedésben, az életszínvonal emelkedésében és az ország erőforrásainak jobb kihasználásában játszott szerepére. Az eltörlés mellett kardoskodók a népesség elöregedését, a munkaerőhiányt és a nemi arányok eltorzulását hozzák fel fő okokként.