Az orosz államfő kijelentését az Interfax hírügynökség idézte azt követően, hogy Putyin pénteken a Kremlben tárgyalásokat folytatott Kína új párt- és állami vezetőjével, Hszi Csin-ping elnökkel. A vizit mindenképp jelzésértékű abból a szempontból, hogy az ázsiai ország új erős emberének első külföldi útja Moszkvába vezetett. A két államfő egyaránt kiváló kétoldalú kapcsolatokról beszélt. Értesülések szerint mindezt azzal a megállapodással koronázták meg, amelynek keretében Oroszország földgázt szállít az energiahiánytól szenvedő Kínának.
Az egyezményt, amelynek értelmében a Gazprom 2018-tól kezdve évente minimum 38 milliárd köbméter gázt szállítana Kínának, hosszú tárgyalások előzték meg, de azokon a hírek szerint csak most sikerült áttörést elérni. A felek mindeddig elsősorban az árral kapcsolatos nézeteltérések miatt nem tudtak megegyezni. A szerződés hírügynökségi jelentések szerint harminc évre szól. Ezenkívül – mint arról a sajtó beszámolt – megállapodás jött létre arról is, hogy Oroszország, pontosabban a Rosznyefty vállalat a jelenlegi 15 millió tonnáról 2018-ig akár évi 50 millió tonnára növelheti, de mindenképpen megduplázhatja a szomszédos országba irányuló kőolajszállításokat.
A kínai államfő látogatása során több más gazdasági egyezmény is született. Ezenkívül az elnökök megállapodtak a két ország közötti stratégiai együttműködés erősítésében, ennek kapcsán azonban részletek nem ismeretesek. Megfigyelők ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy a két ország az elmúlt időszakban együttműködött az ENSZ Biztonsági Tanácsában, és több, nyugati országok által előterjesztett határozattervezetet megvétózott, mindenekelőtt Szíriával, valamint Iránnal kapcsolatban. Szakértők a látogatással összefüggésben úgy vélekedtek, hogy az orosz–kínai kapcsolatok még soha nem voltak olyan jók, mint most. A két ország viszonyával összefüggésben érdekközösséget említettek. Hszi Csin-ping szombaton Dmitrij Medvegyev kormányfővel találkozik.