A jogász közlése szerint a kijevi Boriszpil nemzetközi repülőtéren tartóztatta fel őt az ukrán határőrség annak ellenére, hogy a főügyészség szerint nincs ellene folyamatban lévő jogi eljárás. Az incidens miatt Vlaszenko bizonyosra veszi, hogy ugyanúgy a „politikai elnyomás” áldozatává válik, mint védence, Timosenko. „Számítok arra, hogy hamarosan letartóztatnak, és mindezt azért teszik, hogy Julija Timosenkónak ne legyen szakmailag jól felkészült jogi védelme az ellene koholt vádak alapján indított büntetőeljárásokban” – jelentette ki a jogász.
Vlaszenkót – aki a Timosenkót támogató ellenzéki Haza párt színeiben került be az ukrán törvényhozásba a tavaly októberi választások nyomán – egy hete fosztotta meg a bíróság mandátumától, kimondva: ügyvédi tevékenysége összeférhetetlen a képviselőséggel. Vlaszenko korábban közölte, azért fosztják meg a képviselőséggel járó mentelmi jogtól, mert legalább három büntetőjogi eljárást készülnek indítani ellene. Ezt a főügyészség cáfolta.
Szerdán a tervek szerint Brüsszelben az Európai Parlament soron kívül tárgyal az ukrán belpolitikai helyzet alakulásáról, aminek apropóját éppen Timosenko védőjének mandátumfosztása adja. A február 25-én tartott uniós–ukrán csúcstalálkozón ugyanis EU-s vezetők tudtára adták Viktor Janukovics ukrán elnöknek, hogy elfogadhatatlannak tartják a bíróságok politikai célokra való felhasználását. A „szelektív igazságszolgáltatás” miatt előfordulhat, hogy az EU mégsem írja alá a szabadkereskedelmet is tartalmazó társulási megállapodást Kijevvel az unió novemberi vilniusi keleti partnerségi csúcsértekezletén.