2010. március 23-án írta alá Barack Obama a „betegvédelemről és megfizethető egészségügyről” szóló törvényt, mely azóta annyira összefonódott a nevével, hogy a legtöbben csak Obamacare-ként emlegetik. Obama alig állt fel az asztaltól, amikor Joe Biden alelnök a bekapcsolva felejtett mikrofonban „kib ott nagy dolognak” nevezte a rendelkezés elfogadását. A nem éppen szalonképes szóhasználat ellenére Biden nem túlzott, az amerikai egészségügyi rendszer ugyanis kis híján ötven éve nem ment keresztül ilyen átfogó átalakításon. A kitűzött cél nagyságát kevesen vitatják – hogy jó vagy rossz irányba viszi-e az országot a nagyszabású vállalkozás, arról azonban megoszlanak a vélemények.
Obama még közel-keleti útjáról visszatérőben közleményt adott ki a „történelmi aláírás” harmadik évfordulójára. „Alapvetőnek tartjuk, hogy a föld legvagyonosabb nemzetének egyetlen tagját se vigye csődbe egyetlen betegség sem” – szögezi le a dokumentumban. Az elnök szerint 2014-től, amikor a törvény életbe lép, mindenkinek jobb lesz: a fiatalok tovább maradhatnak szüleik biztosítása alatt, a nők ingyenes mammográfiai vizsgálatban részesülhetnek, a krónikus betegeket pedig többé nem utasíthatják el a biztosítók. Az „Obamacare” segítségével milliók juthatnak egészségügyi ellátáshoz, a munkáltatók ugyanis kötelesek lesznek megvásárolni dolgozóiknak, szerkezeti reformjai révén pedig a költségek is csökkeni fognak, és így az omladozó rendszer hosszú távon is fenntartható marad – állítja az elnöki közlemény.
Merőben más a konzervatív oldal véleménye. John Boehner alsóházi republikánus frakcióvezető szerint a törvény nem bővíti a biztosítottak körét, sőt az új kötelezettségek a biztosítók és a vállalkozók költségeit is az egekbe tornásszák, így hétmillió amerikai ellátása és számos kisvállalkozó megélhetése kerül veszélybe. A republikánus többségű alsóház a héten harminckilencedik alkalommal szavazott a törvény eltörléséről – természetesen hiába, hiszen a szenátust a demokraták birtokolják, és Obama még akkor is megvétózná a rendelkezést, ha az valami csoda folytán eljutna az asztalára. A republikánusok azonban nem fáradtak bele a parttalannak tűnő harcba. „A ház nem nyugszik addig, amíg teljesen el nem törli ezt a káros törvényt” – fogalmazott Boehner, de a házelnök céljait osztják felsőházi kollégái is. „Minden egyes nap harcolni fogok az Obamacare ellen, mert ez a rendelkezés recesszióba fogja taszítani Amerikát” – nyilatkozta Ted Cruz szenátor. Washingtonon kívül azonban egyre több republikánus fogadja el az új utat: nyolc konzervatív kormányzó, köztük olyan „nagyágyúk”, mint Chris Christie és Susana Martinez is támogatják a reformot.
Más, befolyásos ellenfelek is felsorakoztak a törvénnyel szemben. Az egészségügyi ipar – mely számítások szerint az elmúlt három évben már 700 millió dollárt költött az Obamacare legyőzésére – most végső rohamra indul. Mivel a politikai patthelyzet miatt az egész reform visszavonására kevés a lehetőség, a lobbisták most egyes rendelkezéseket igyekeznek megtámadni. Az egyik célpont a gyógyászati eszközökre kirótt 2,3 százalékos új adó. Az efféle kisebb módosításokra talán még van is reális esély: az adó eltörlését kimondó nem kötelező érvényű határozatot múlt héten a szenátus is megszavazta – a demokraták támogatásával – azzal az indokkal, hogy az „súlyosan visszavetné a gazdasági növekedést”. Az iparnak feltétlenül megéri folytatni a harcot, hiszen a 2,3 százalékos teher évi 3 milliárdos többletköltséget jelent számukra – nem csoda, hogy a Medtronic, a világ legnagyobb gyógyászatieszköz-gyártója az elmúlt négy évben több mint 22 millió dollárt fordított a szenátusi tagok meggyőzésére.
Miközben folynak az utóvédharcok, a bürokrácia már gőzerővel készül a törvény életbe lépésére. Az átállás nem lesz egyszerű. Mitch McConnel szenátusi republikánus frakcióvezető a héten egy kis kézikocsival jelent meg a Capitolium folyosóján, rajta fölé magasodó papírtömeg – a törvény alkalmazásáról szóló bevezető rendelkezések. „Tökéletes példája ez az Obama-féle mértéktelenségnek. Máris húszezer oldalt írtak, és ez még csak a kezdet. Ne higgyék el az ígéreteket, ez a törvény egy katasztrófa” – figyelmeztetett a frakcióvezető.
(The New York Times, Nytimes.com, CNN, Cnn.com, The Hill, Thehill.com, The Washington Post, Washingtonpost.com)