Aszad, aki a The Sunday Timesnak adott interjút, kijelentette, hogy kormánya kész tárgyalni bárkivel, köztük azokkal a „militánsokkal” is, akik leteszik a fegyvert. Az államfő szavai szerint a szíriai ellenzék „politikai képződményekből” áll, amelyekkel lehetséges a tárgyalási folyamat elkezdése. Szíriában ugyanakkor „fegyveres terroristák” is tevékenykednek, akikkel nem képzelhető el a tárgyalás, ellenük a szíriai kormány harcot folytat – tette hozzá.
Szerinte Szíria az al-Kaida terrorhálózattal és más, szélsőséges ideológiák vezérelte szervezetekkel áll harcban. Hozzátette: az al-Kaida ideológiájának „visszafordíthatatlan” terjedése még veszélyesebb, mint a szervezet által elkövetett fegyveres támadások.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy hajlandó lenne-e távozni a békekilátások javítása végett, Aszad képtelenségnek nevezte, hogy a 23 hónapja dúló konfliktus az ő személyével és jövőjével állna összefüggésben. „Ha ez az érvelés helytálló lenne, akkor távozásom esetén befejeződnének a harcok, de ez egyértelmű abszurdum, ahogy azt a legutóbbi líbiai, egyiptomi és jemeni fejlemények is tanúsítják” – mondta a szíriai vezető.
Aszad komolyan bírálta, „naivnak, zavarodottnak és irreálisan gondolkodónak” nevezte a brit kormányt, amely szerinte az EU fegyverembargójának feloldását igyekszik elérni a lázadók felfegyverzése végett. A brit kormány elszántan törekszik a szíriai probléma „militarizálására”, és a „terroristáknak” akar katonai szállítmányokat küldeni – mondta a szíriai államfő. Az elnök szerint emiatt Nagy-Britannia nem játszhat szerepet a szíriai konfliktus rendezésében, hiszen „a gyújtogatótól nem várható, hogy tűzoltónak álljon”.
Bassár el-Aszad kijelentette: a legjobban úgy lehetne segíteni Szírián, ha megmondanák Szaúd-Arábiának és Katarnak, hogy ne pénzeljék a Szíriában tevékenykedő terroristákat. Hozzátette: aki Szíria miatt aggódik, annak az egész Közel-Kelet miatt kell aggódnia, mivel Szíria „a világiasság utolsó bástyája a térségben”.
Aszad cáfolta azokat a sajtójelentéseket, amelyek szerint Oroszország, a dél-libanoni radikális síita Hezbollah szervezet és Irán katonákat küldött volna Szíriába. Szavai szerint Oroszország „nagyon konstruktív szerepet” játszik, Irán nagyon sok támogatást nyújt, a Hezbollah feladata pedig Libanon megvédése, nem Szíriáé.