A SANA hírügynökség először vádolta meg a Bassár el-Aszad szíriai elnök megdöntésére törő lázadókat – ahogy az állami sajtóban nevezik őket: a „terroristákat” – azzal, hogy vegyi fegyvert használtak.
A jelentés szerint a támadást kedden az Aleppótól nyugatra fekvő Han al-Aszal település térségében hajtották végre, mégpedig egy vegyi anyagot tartalmazó rakétával. A hírügynökség részletekkel nem szolgált, csupán azt írta, hogy tizenöten haltak meg, többségükben civilek, s van néhány sebesült is.
A damaszkuszi orosz nagykövetségnek nincs értesülése arról, hogy Szíriában vegyi fegyvert használtak volna. A képviselet egyik munkatársa közölte: nincs semmilyen ezzel kapcsolatos információjuk, hozzájuk nem érkezett ilyen értesülés.
Külföldön széles körben vélekednek úgy, hogy az Aszad-rendszernek, amely már két éve harcol a felkelők ellen, vannak vegyi fegyverei. Szíriai tisztviselők ugyan nem erősítették meg, de nem is cáfolták e fegyverek létét. Ugyanakkor minden esetben hangoztatták, hogy ha lenne ilyen fegyverük, csupán külföldi agresszió esetén vetnék be, és nem a szíriaiak ellen.
Miközben a Nyugat korábban figyelmeztette Damaszkuszt, hogy ne vessen be vegyi fegyvert, aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a vegyi fegyverkészletek esetleg fegyveres csoportok birtokába juthatnak.
Nem látszik a szíriai konfliktus vége, és ha a nemzetközi közösség nem avatkozik be, annak nagyon nagy ára lesz – mondta kedden sugárzott nyilatkozatában Tony Blair.
A volt munkáspárti brit miniszterelnök, aki az iraki háború kezdetének tizedik évfordulója alkalmából adott interjút a BBC-nek, kijelentette: ha a szíriai helyzetben nem következik be változás, akkor a Szíriában dúló belháborúnak már a következő néhány hónapban – a szíriai lakosság létszámának arányában – több halálos áldozata lesz, mint az egész iraki konfliktusnak 2003 óta.