Thatchert, aki 1979 és 1990 között – a modern brit politikatörténetben rekordideig – töltötte be a kormányfői tisztséget, múlt hétfőn, 87 esztendős korában érte a halál agyvérzés következtében. A búcsúszertartást a londoni Szent Pál-székesegyházban, az anglikán világunió első számú nagy-britanniai templomában tartják.
A gyászszertartáson jelen lesz II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg is. Az uralkodó csaknem fél évszázada először vesz részt egy elhunyt brit miniszterelnök búcsúztatásán; legutóbb az 1965-ben meghalt Sir Winston Churchill temetési szertartásán volt jelen. A királynőnek uralkodása eddigi 61 esztendeje során – a jelenleg hivatalban lévő David Cameronnal együtt – összesen 12 miniszterelnöke volt; közülük nyolc már nem él.
Margaret Thatcher gyászszertartására meghívták a még élő volt brit miniszterelnököket – Sir John Majort, Tony Blairt és Gordon Brownt –, valamint Thatcher kormányainak összes élő egykori tagját. Jelen lesz a teljes mostani brit kabinet, valamint José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli.
A britek többsége szerint jó miniszterelnök, ugyanakkor nagyon megosztó személyiség volt Margaret Thatcher. A The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap megbízásából elvégzett országos felmérés kimutatta, hogy a britek 61 százaléka szerint a 87 esztendős korában hétfőn elhunyt egykori kormányfő a miniszterelnöki tisztségben eltöltött 11 éve után megosztottabb országot hagyott hátra, mint amilyet 1979-ben aratott választási győzelme után átvett. A válaszadóknak mindössze a 16 százaléka mondta azt, hogy a brit társadalom egységesebbé vált Margaret Thatcher kormányzásának idején.
Voltak ugyanakkor, akik utcabálon ünnepelték Londonban a Vaslady halálát. A főleg a Facebook közösségi portálon szerveződő csoportok egész múlt héten utcai ünnepségekre és egyéb demonstrációkra toborozták azokat, akik éppen e gazdasági könyörtelenség miatt gyűlölték a politikust. A szombati megmozdulások központi helyszíne a londoni Trafalgar tér volt, ahol hozzávetőleg ezren gyűltek össze a szakadó eső és a jeges szél ellenére. A demonstrációt komoly biztonsági előkészületek előzték meg, különös tekintettel arra, hogy más csoportok – főleg egyes londoni futballcsapatok köré szerveződő szurkolói közösségek – erőszakos ellendemonstrációkat helyeztek kilátásba az általuk balosnak nevezett Thatcher-ellenes tüntetőkkel szemben.