Bejelentették szokásos tavaszi hadjáratuk megindítását szombaton Afganisztánban a tálib lázadók. A médiához eljuttatott e-mail üzeneteikben a kabuli kormány és NATO vezette szövetségesei ellen harcoló tálibok szóvivői azt állítják, hogy vasárnap veszi kezdetét tavaszi hadjáratuk, amelyet Hálid ibn al-Valídról – Mohamed próféta egyik közeli társáról, a 7. századi iszlám hódítások egyik nagy hadvezéréről – neveztek el. Az elmúlt hónap amúgy is kiemelkedően sok áldozatot követelő harcai után a lázadók azt ígérik, „minden lehetséges taktikát bevetnek majd, hogy súlyos veszteségeket okozzanak a külföldi bűnösöknek”.
Fenyegetésük szerint tömeges öngyilkos merényleteket fognak elkövetni külföldi katonai támaszpontok és diplomáciai negyedek ellen, s mindezeket a már ismert „belső támadások kísérik, amelyeket az ellenség támaszpontjaira beszivárgó mudzsahedek hajtanak majd végre szisztematikus és összehangolt módon”.
Az Afganisztánban harcoló, NATO vezette nemzetközi biztonsági erő (ISAF) egyelőre nem reagált. A hatalomból 2001-ben elűzött fanatikus iszlamista szervezet az elmúlt években is beharangozta tavaszi hadjáratait, s e bejelentéseket néhányszor az erőszakcselekmények fellángolása követte.
A brit hadsereg az afganisztáni hadműveletek kezdete óta első ízben használ Nagy-Britanniából irányított pilóta nélküli felfegyverzett repülőgépeket – drónokat – Afganisztánban, elsősorban felderítési célokra – közölte eközben a BBC a brit védelmi minisztérium tájékoztatását idézve. A tíz Reaper típusú gépet a brit királyi légierő (RAF) kelet-angliai, Lincoln városa közelében működő támaszpontjáról irányítják. Korábban az afganisztáni hadszíntéren alkalmazott brit drónokat is az Egyesült Államokból, az amerikai légierő Nevada állambeli Creech támaszpontjáról működtették.
A BBC védelmi tudósítójának a londoni védelmi minisztériumban elmondták: a Reaperek 500 fontos – 225 kilogrammos – bombákkal és földi célpontok támadására alkalmas Hellfire rakétákkal szerelhetők fel. A drónokat a minisztériumi tájékoztatás szerint az esetek „túlnyomó többségében” felderítési célokra használják, és az amerikai Predator gépektől eltérően nem vetik be őket előre kijelölt személyek elleni „célzott támadásokra”.