Az iráni államfő a cotonoui egyetemen mondott beszédében Isten ajándékának nevezte az atomenergiát, és cáfolta, hogy országa atombomba előállítására törekedne. Egyúttal élesen bírálta a legszegényebbeket kizsákmányoló gazdag országok „kolonialista” gondolkodásmódját; mint mondta, „nem az atombomba jelent fenyegetést a világra”, hanem az értékek hanyatlásához vezető nyugati kultúra és morál.
Az iráni államfő körútjának következő állomása a világ negyedik legnagyobb uránérc-kitermelőjének számító Niger, ahonnan kedden Ghánába utazik tovább.
Teheránnak uránércre van szüksége atomprogramjához, miközben Niger egyre elégedetlenebb az egykori gyarmattartó Franciaországgal való, szerinte nagyon kiegyensúlyozatlan partneri viszonnyal. A partnerség jegyében több mint negyven éve a francia Areva óriásvállalat termeli ki az uránt a nyugat-afrikai ország északi részén. Nigerben tárt karokkal várják az iráni elnököt, mivel a Föld egyik legszegényebb állama szívesen látna új partnereket az uránkereskedelemben – írta a francia hírügynökség.
„Ezentúl a saját érdekeinket szem előtt tartó politikát kell folytatnunk, s ennek részeként annak adjuk el az uránt, akinek akarjuk, beleértve Iránt is” – hangsúlyozta hétfőn Nouhou Arzika, a nigeri civil társadalom egyik kiemelkedő képviselője. Nemrég ezrek tüntettek a nigeri főváros, Niamey utcáin az Areva ellen, francia zászlókat égetve.
A nigeri uránércet a benini kikötőkön keresztül exportálják, a benini külügyminiszter ugyanakkor hétfőn azt mondta, az iráni elnök látogatása során ez a téma nem merült fel. Elsősorban mezőgazdasági, oktatási és energetikai ügyekről egyeztettek az iráni féllel – közölték a benini hatóságok.
Múlt héten két új uránbányát és egy uránfeldolgozó üzemet avattak fel Iránban, ami miatt az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki. Teherán nagy mennyiségben folyó urándúsítása nyugtalanítja a nagyhatalmakat, amelyek azt gyanítják, hogy az iszlám köztársaság atomfegyver előállítására készül civil atomprogramjának leple alatt, Irán azonban tagadja ezt.