Hugo Chavez március 5-i halála miatt vasárnap új elnököt választ Venezuela, amelynek az egyik tétje, hogy a korábbi államfő által meghonosított szocialista forradalom folytatódik-e a latin-amerikai országban. A legtöbb közvélemény-kutatás szerint Nicolas Maduro ideiglenes elnök nyeri majd a voksolást, aki mindenképpen folytatná Chavez politikáját. Az 50 éves politikus a kampány során megpróbálta utánozni a volt elnök retorikáját, és hasonló nagygyűléseket is tartott országszerte.
„Akarjátok, hogy egy avas burzsoá nyerje a választásokat?” – tette föl a kérdést Maduro az egyik kampányrendezvényen a megjelenteknek. „Vagy pedig hazafias és forradalmi munkások szeretnétek lenni, Chavez fiai, ti döntötök” – válaszolt saját kérdésre a politikus. Hívei a kampány során a következő feliratú poszterekkel árasztották el az országot: „Chavez, esküszünk, hogy Maduróra fogunk voksolni.”
Az ellenzék közös jelöltje Henrique Caprilles, Miranda állam 40 éves kormányzója változást szeretne a dél-amerikai országban, és abban bízik, hogy a kampány végén fordítani tud riválisával szemben. A voksolás egyik tétje, hogy a világ egyik legnagyobb olajkitermelője a jövőben is komoly támogatást nyújt-e a baloldali latin-amerikai rezsimeknek, és folytatódik-e a Chavez-féle forradalmi irányvonal.
Maduro győzelme esetén egyáltalán nem kerül majd könnyű helyzetbe, mivel kérdéses, hogyan képes fenntartani a jelenlegi koalíció egységét, valamint biztosítani a megfelelő mennyiségű forrást a nagy állami újraelosztási rendszerek számára, ami egyébként biztosította Chavez tavalyi októberi győzelmét. Caprilles sikere esetén még nehezebb helyzetben lenne, mivel valahogyan pacifikálnia kellene a volt elnök híveit, akik nagyrészt állami tulajdonú vállalatoknál dolgoznak.
A kampány során Caprilles végig tagadta, hogy a szociális programok leépítésére készül, míg Maduro szerint a politikus Washington embere és a forradalom elárulásárt tervezi. Az ellenzéki jelölt európai zsidó ősökkel rendelkezik, bár gazdag családból érkezett, de motorral jár, és a kampány során is végig baseballsapkát hordott. „Én nem ellenzéki vagyok, hanem a megoldás! Arra kérem a korábbi elnök híveit, hogy szavazzanak rám, mivel Maduro nem Chavez” – jelentette ki az ideiglenes elnök kihívója.
Caprilles egy, a brazíliai gazdasági modellhez hasonlót szeretne megvalósítani Venezuelában, amely az üzletbarát környezetet ötvözni a szociális ellátórendszerek fejlesztésével. Az ellenzéki politikus szakítana azzal a gyakorlattal, hogy például Szíriának, Fehéroroszországnak és Iránnak ingyen ajándékoz olajat a latin-amerikai ország.
Egyébként a kampány során ismét lehűlt a viszony az Egyesült Államok és Venezuela között, miután utóbbi a múlt hónapban azzal vádolta meg Washingtont, hogy összeesküvést sző a dél-amerikai ország destabilizálására. Elemzők úgy látják a vasárnapi venezuelai elnökválasztás előestéjén, hogy Maduro részéről a chávizmus folytatását remélő többség rokonszenvének elnyeréséhez szükségszerű az USA-ellenesség nyílt vállalása.
„Madurónak a Chávez iránti totális hűségét kell demonstrálnia, s mivel Chávez mindig is nyíltan kifejezte USA-ellenességét, Madurónak nem sok mozgástere marad ezen a téren” – magyarázta a spanyol hírügynökségnek Eric Farnsworth, a washingtoni székhelyű Council of the Americas kutatóközpont alelnöke.
„Ez lojalitás kérdése, és nem függ attól, hogy ki a jelölt” – erről Luis Vegas, egy 23 éves caracasi motoros futár beszélt. Vasárnap megmutatjuk, hogy továbbra is Chavez mögött állunk, és megvédjük az általa indított forradalmat – tette hozzá a fiatal szavazó.