Chuck Hagel leszögezte azt is, hogy Washington ellenez minden akciót, amely gyengítheti a japán közigazgatás ellenőrzését a kelet-kínai-tengeri Szenkaku-szigetcsoport felett.
Hagel, aki első ízben találkozott Onodera Icunori japán nemzetvédelmi miniszterrel, megbeszéléseik után a Pentagonban a sajtónak azt mondta: „az Egyesült Államok rendíthetetlen a Japánnal szemben vállalt védelmi kötelezettségei, köztük a kibővített elrettentés és egy további nukleáris ernyő megteremtése ügyében”.
„A térség stabilitását legnyilvánvalóbban Észak-Korea provokatív viselkedése fenyegeti” – mondta Hagel, hozzátéve, hogy ő és tárgyalópartnere előreléptek egy második, a ballisztikus rakéták követésére és célbavételére alkalmas, nagy hatékonyságú radarrendszer Japánba telepítésének kérdésében.
Ami a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert kelet-kínai-tengeri szigetcsoport miatti vitát illeti, az amerikai védelmi miniszter úgy fogalmazott: „az Egyesült Államok nem kíván állást foglalni a szigetek végső hovatartozásának dolgában, de elismerjük, hogy azok Japán közigazgatása alatt állnak, és biztonsági szerződésünk hatályába tartoznak”.
Hagel szavai valószínűleg enyhítik azokat a tokiói aggodalmakat, amelyek szerint az Egyesült Államok igyekszik elkerülni, hogy felesleges feszültségek keletkezzenek közte és másik stratégiai partnere, Kína között.