Brutális gyilkosságok: a kerületi ügyész is áldozattá vált

Brutális gyilkosságok tartanak rettegésben egy texasi megyét: egy ügyész és a kerületi ügyész is emberölés áldozata lett. A szálak az Árja Testvériséghez vezetnek.

Kovács N. László
2013. 04. 02. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Dallastól csupán 40 kilométerre északra elhelyezkedő Kaufman megye igazi texasi vidék: főként farmerek lakják, legnagyobb városában is csupán 16 ezren élnek. Az álmos déli környezetet brutális gyilkosságok rázták meg az utóbbi hónapokban. Január 31-én a megye egyik vezető ügyészét, Mark E. Hasse-t fényes nappal lelőtték a bíróság előtti parkolóban. Két hónappal később Hasse főnöke, Mike McLelland és felesége, Cynthia is emberölés áldozata lett, a kerületi ügyészt és feleségét otthonában végezték ki múlt szombaton.

A hatóságok nagy erőkkel nyomoznak mindkét ügyben, a híradások szerint kilenc szervezet, többek közt az FBI, a Texas Rangers Division és a helyi rendőrség is részt vesz a munkában. Kevés nyom áll azonban rendelkezésre: Hasse gyilkosáról annyit tudni, hogy szürke vagy ezüstszínű kisteherautóból ugrott ki, és fekete maszkot és golyóálló mellényt viselt, McLellandék esetében pedig csupán a házban talált töltényhüvelyek alapján tudnak elindulni. A média – és bizonyos szinten a hatóságok is – ugyanakkor tudni vélik, hogy az államban aktív, a fehér felsőbbrendűséget hirdető Árja Testvériség bosszúja áll a gyilkosságok mögött.

A Testvériség bosszúja?

McLelland irodája, melynek Hasse egyik vezető ügyésze volt, ugyanis aktív részt vállalt abban a nyomozásban, melynek végén a rasszista bűnszervezet harmincnégy tagját, köztük négy vezetőjét hosszú börtönbüntetésekre ítélték gyilkosság, emberrablás, súlyos testi sértés és drogterjesztés miatt. 2009-ben a csoportból először Kaufman megyében küldtek rács mögé egy bandatagot, mégpedig kétszeres életfogytig tartó időre, McLelland hivatala pedig közleményben gratulált a bűnüldöző szerveknek. A kerületi ügyész Hasse meggyilkolása után gyújtó hangú beszédben figyelmeztette a tettért felelős „férgeket”, hogy az igazságszolgáltatás le fog sújtani rájuk, és maga is az Árja Testvériséget okolta beosztottja haláláért. „Igen, alaposan megszorongattuk őket az elmúlt években” – nyilatkozta néhány héttel ezelőtt.

Bosszúra utal az is, hogy nem az ügyben érintett személyeket, hanem a törvény képviselőit öltek meg. „Ha valaki egy még folyamatban lévő ügy kimenetelét akarná megváltoztatni, akkor tanúkat gyilkolna, és nem ügyészeket” – fogalmazott egy helyi ügyvéd, Pete Schulte. Sokatmondó az is, hogy december végén a texasi közbiztonsági hivatal tudomására jutott, hogy a Testvériség tagjai „aktívan tervezik a visszavágást a bűnüldözőknek”. A kerületi ügyész hivatala egyébként biztonságosnak számít az Egyesült Államokban: a hatvanas évek óta „csupán” tizenhárman váltak gyilkosság áldozatává.

A lapok ezenfelül egy harmadik gyilkosságot is a texasi kivégzésekhez kapcsolnak: hasonló módon ért véget Tom Clements coloradói börtönigazgató élete is, akit március 19-én lőttek le otthona ajtajában. A feltételezett gyilkos, akit a rendőrség lövöldözésben megölt, szintén egy fehér rasszista börtönbanda tagja volt korábban. A hatóságok egyelőre keresik a kapcsolódási pontokat.

McLelland nem volt ijedős ember: az öbölháborúban katonaként szolgált, ráadásul igazi texasiként jól értett a fegyverekhez is. Hasse meggyilkolását követően ő és felesége is fokozott figyelmet fordított az önvédelemre: saját állítása szerint még kutyát sétáltatni is revolverrel a zsebében ment el. Mindez azonban nem volt elég, Texas ezért ritkán látott óvintézkedéseket foganatosít az ügyészek és más hivatalos személyek védelme érdekében. Kaufman megyében a dolgozók fegyveres őrök kíséretében vonultak be a bíróságra, a közeli Harris megye kerületi ügyésze mellé pedig 24 órás őrszolgálatot állítottak. „A közéletben részt vevő személyeket egyértelmű veszély fenyegeti, úgy látszik, bizonyos felettébb gonosz és kegyetlen személyek az életükre törnek” – fogalmazott Rick Perry kormányzó.

Perrynek most találnia kell valakit, aki hajlandó elfoglalni McLelland hivatalát. „Egy különlegesen bátor emberre lesz szükség” – fogalmazott Kaufman város polgármestere, William Fortner.

(The New York Times, CNN, Fox News, USA Today)


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.