Csak kevés román és bolgár menne Nagy-Britanniába

A bolgárok 2,8 százaléka, a románoknak pedig mindössze a 0,3 százaléka kezdett hozzá szervezetten a nagy-britanniai munkalehetőségek felderítéséhez.

NT
2013. 04. 22. 23:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BBC televízió Newsnight című politikai hírmagazinja számára készült – a brit közszolgálati médiatársaság által hétfőn ismertetett – közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a bolgár és a román felnőttek hozzávetőleg egyharmada foglalkozik a kivándorlás gondolatával. Arra a kérdésre, hogy az elmúlt öt évben fontolóra vették-e a letelepedést és a munkavállalást más EU-tagállamokban, a románok 33 százaléka, a bolgárok 37 százaléka válaszolt igennel, 67, illetve 63 százalékuk ugyanakkor azt mondta, hogy a vizsgált időszakban nem merült fel bennük a külföldi munkavállalás gondolata.

Arra a leszűkített, konkretizált kérdésre, hogy hozzákezdtek-e tevőlegesen esetleges nagy-britanniai munkavállalásuk előkészítéséhez, sokkal kevesebben válaszoltak igennel mindkét országban. A BBC megbízásából elvégzett felmérés kimutatta, hogy a bolgárok 2,8 százaléka, a románoknak pedig mindössze a 0,3 százaléka kezdett hozzá szervezetten – munkaközvetítő ügynökség bevonásával – a nagy-britanniai munkalehetőségek felderítéséhez.

Önállóan, munkaközvetítő szervezetek igénybe vétele nélkül a megkérdezett bolgárok 1,4 százaléka, a románok 0,7 százaléka keres munkát Nagy-Britanniában, és 1,2 százalék, illetve 0,4 százalék azoknak a bolgároknak és románoknak az aránya, akik már lakást is elkezdtek keresni.

Az év végén jár le a román és a bolgár munkavállalók letelepedését szabályozó átmeneti brit korlátozás hatálya, és Londonban egyre több előrejelzés jelenik meg arról, hogy hány bevándorló várható a két országból jövőre. A MigrationWatch UK nevű konzervatív, a szabályozás nélküli bevándorlást az uniós társállamok esetében is erőteljesen ellenző kampánycsoport nemrégiben összeállított prognózisában közölte: becslései szerint negyedmillió román és bolgár munkavállaló érkezhet Nagy-Britanniába a korlátozások felszámolását követő öt évben.

A bolgár és a román munkavállalókkal szembeni korlátozások lejártának közeledtével egyre komolyabb sajtókampány bontakozik ki Nagy-Britanniában az uniós bevándorlás valamilyen szabályozása végett. A kormányzó brit Konzervatív Párt és az ellenzéki Munkáspárt vezető politikusai részéről is elhangzottak az utóbbi hónapokban olyan nyilatkozatok, hogy az uniós társállamokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni.

Nemrégiben két tekintélyes brit parlamenti képviselő, Frank Field, a Munkáspárt veterán politikusa, és Nicholas Soames, a Konzervatív Párt alsóházi képviselője – Sir Winston Churchill néhai miniszterelnök unokája – a The Daily Telegraph című vezető konzervatív napilapban megjelentetett közös cikkében „fenntarthatatlannak” nevezte a nagy-britanniai bevándorlás jelenlegi szintjét. E véleményük alátámasztására kimutatták, hogy 1997-ben nettó 50 ezer volt a brit munkapiacra érkezők száma, 2010-ben viszont már nettó 250 ezer.

Field és Soames hangsúlyozta: a kelet-európaiak bevándorlási hullámának eddigi tanúsága szerint az e térségből érkező EU-munkavállalók zöme alacsony képzettséget igénylő munkaköröket tölt be, Nagy-Britanniának ugyanakkor magas képzettségű bevándorolókra van szüksége a gazdasági növekedéshez. A két képviselő kiemelte, hogy jelenleg egymillió 18-24 év közötti brit fiatalnak nincs munkája.

A szerzők szerint ennek alapján meg kell vizsgálni azt a lehetőséget, hogy az EU-tagállamok saját hatáskörükben korlátozhassák az EU-jogszabályok által jelenleg garantált szabad munkaerő-áramlást magas munkanélküliséggel jellemzett időszakokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.