Eldőlt, ki lesz az új olasz kormányfő

Giorgio Napolitano olasz államfő szerdán Enrico Lettát, a balközép Demokrata Párt eddigi főtitkárhelyettesét bízta meg a kormányalakítással.

PR
2013. 04. 24. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnöki palotában tartott sajtótájékoztatón Letta bejelentette, hogy szerdán a parlamenti pártokkal egyeztet, utána közli az államfővel, hogy elfogadja-e a megbízatást. Az első híradások arról szóltak, hogy elfogadta, a későbbi hírek már csak feltételes elfogadást említettek.

Ugyanakkor máris programot vázolt, amelyben nagyon nehéznek, törékenynek, szokatlannak nevezte Olaszország helyzetét, hiszen a februári választásoktól számítva már hatvan napja várat magára a kormány megalakítása. Letta prioritásként a szegénység és a munkanélküliség okozta vészhelyzet megoldását és az olasz politika hitelének visszaszerzését jelölte meg. Kijelentette, hogy „az ország szolgálatában álló, konkrét célokat megvalósító” kormányra van szükség. A célok közé sorolta az alkotmányos reformot a választási reformmal és a parlament tagjainak csökkentésével együtt. „Az egyetlen lehetséges megoldás a pártok széles megállapodásán alapuló kormány” – hangoztatta a Letta után beszélő Napolitano.

Letta a Mario Monti vezette centrum, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) és a PD támogatására számíthat. Az Északi Liga sem zárkózott el attól, hogy bizalmat szavazzon a Letta-kormánynak. A PdL a támogatása feltételeként „erős politikai” kormányt és az ingatlanadó eltörlését szorgalmazta. A „régi pártok közötti ismételt megalkuvásra” nemet mondó 5 Csillag Mozgalom (M5S) és a Baloldal Környezet Szabadság (SEL) ellenzékbe vonul. Lettával a februári választásokon győztes PD kapott kormányalakítási lehetőséget a PdL-lel nagykoalícióban, amelyet a balközép február óta elutasított. Lettát nem a PD jelölte, hanem Napolitano választotta.

A 47 éves Enrico Letta a PD kereszténydemokrata szárnyát képviseli. A miniszterelnök-jelölt a maga vezette családi autójával érkezett az elnöki palotába. A hazájában fiatal, de annál tapasztaltabb politikusnak tartott Letta 1991–95 között a Fiatal Európai Kereszténydemokraták, 1997–98-ban az Olasz Néppárt (PPI) főtitkára volt, 1998–99 között az első D’Alema-kormány EU-ügyi minisztere, 1999–2001 között ipari és kereskedelmi miniszter. 2004-től az Európai Parlament tagja. 2006–08 között a második Prodi-kormányban a miniszterelnöki hivatalt vezető államtitkár. Letta az unokaöccse a Berlusconi jobbkezeként ismert Gianni Lettának.

Giorgio Napolitano leköszönő köztársasági elnök április 20-án közleményben jelentette be, hogy elfogadta az olasz pártoknak azt a felkérését, hogy maradjon tisztségében a sikertelen államfőválasztás után. Azt követően vállalta a folytatást, hogy eredménytelenül zárult az elnökválasztás szombati, immáron ötödik szavazása is. A megoldást a jelenlegi államfő mandátumának meghosszabbításában látta a balközép Demokrata Párt és a jobbközép Szabadság Népe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.