Az amerikai illetékes közölte: az elmúlt napokban „elfogott” észak-koreai információk szerint Phenjan esetleg egy mobil ballisztikus rakéta indítását tervezi. Szakértői vélemény szerint nem kizárt, hogy ez április 15-én, Kim Ir Szen egykori észak-koreai vezető, államalapító születésének évfordulóján történik meg. Egyelőre nem világos, hogy a rakétaindítást kísérleti vagy csapásmérési céllal kívánná-e végrehajtani az észak-koreai vezetés – olvasható a CNN hírportálján.
A Pentagon szerdán jelentette be, hogy elővigyázatosságból THAAD típusú rakétaelhárító rendszert telepít Guam szigetére. Chuck Hagel védelmi miniszter szerdán kijelentette, hogy az Egyesült Államok „komolyan veszi” a Guamra, a Hawaii-szigetekre és a nyugati partvidékre vonatkozó észak-koreai fenyegetéseket. Korábban azt közölte az amerikai védelmi minisztérium, hogy úgynevezett lopakodó bombázók és vadászgépek mellett két-két tengeri telepítésű radart, valamint rakétaelhárító rombolót vezényel a Koreai-félsziget térségébe.
A CNN egy amerikai hivatalos személyre hivatkozva azt állította, hogy az Obama-kormány az elmúlt hetekben egy előre megírt forgatókönyv szerint reagált az észak-koreai „retorikára és provokációkra”, ám az, hogy a rakétavédelem egyes elemeit közelebb helyezték a Koreai-félszigethez, nem volt része az eredeti elképzelésnek.
A dél-koreai nemzetvédelmi miniszter csütörtökön Szöulban megerősítette azt az értesülést, amely szerint Észak-Korea „jelentős hatótávolságú” rakétát szállított keleti partvidékére, a tárcavezető ugyanakkor megállapította: nincs jele annak, hogy Phenjan teljes körű konfliktus kirobbantására készülne. Kim Kvan Dzsin egy parlamenti bizottsági ülésen nem pontosította, hogy mit értett a „jelentős hatótávolságú” kifejezés alatt, szöuli megfigyelők azonban úgy vélik, hogy a miniszter egy 3000 kilométert meghaladó hatótávolságra utalt. A dél-koreai kormánytag mindenesetre kijelentette: az említett rakéta nem lenne képes elérni az Egyesült Államok területét.
Csütörtök hajnalban erről már hírt adott a Jonhap dél-koreai hírügynökség, mégpedig amerikai, illetve dél-koreai hírszerzői hatóságokra hivatkozva. Az akkori értesülés szerint Észak-Korea egy Taepodong X néven is ismert BM25 Musudan típusú közepes hatótávolságú rakétát szállított keleti partvidékére. A Musudan rakéta hatótávolsága valóban meghaladhatja a 3000 kilométert, ami szakértők szerint azt jelenti, hogy elérheti Dél-Korea és Japán egész területét, és nem kizárt, hogy a csendes-óceáni Guam szigetét is, amely az Egyesült Államokhoz tartozik.
Katonai szakértők szerint Észak-Korea nem rendelkezik a szükséges technikai eszközökkel ahhoz, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal támadást indítson az amerikai szárazföld ellen. Egy közepes hatótávolságú rakétákkal indítandó esetleges támadással azonban elérheti a Japánban lévő amerikai támaszpontokat vagy a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatokat. Továbbá Dél-Korea egész területe az észak-koreai rakéták célpontja lehet.
Kim Kvan Dzsin cáfolta a japán médiában megjelent értesüléseket, amelyek szerint KN–08 rakétáról lenne szó, amelyet ha működésbe helyeznek, valóban elérhetné az észak-amerikai kontinenst.
Az Anonymous hackercsoport megbénította csütörtökön az észak-koreai rezsim hivatalos információs honlapját. A támadás következtében elérhetetlenné vált az Uriminzokkiri (A mi nemzetünk) nevű internetes oldal, amelyen a hivatalos propagandavideókat és az észak-koreai médiumok híreit teszik közzé. A Kínából működtetett portál Twitter- és Flickr-profilja is hackerek áldozatául esett. A népszerű mikroblogon és a fényképmegosztó weboldalon a megszokott phenjani megosztások helyett Kim Dzsong Un karikatúrája jelenik meg, amely egy disznó orrával és füleivel ábrázolja az észak-koreai vezetőt, mellkasán egy Mickey egeres tetoválással.
Az Uriminzokkiri nevében megjelenő Twitter-üzenetek helyén a „We Are Anonymous” felirat volt látható, illetve egy tangót táncoló pár képe. A férfi táncos egy Guy Fawkes-álarcot visel, amely az Anonymous hackercsoport jelképe. Az interneten megjelent hírek szerint a hackerek az Uriminzokkiri oldalon regisztrált több ezer felhasználó személyes adataihoz jutottak hozzá, és ezeket közzé is tették a világhálón.
Észak-Korea 2010-ben nyitott profilt a Twitteren, jelenleg több mint 13 ezer követője van. A mikroblogon közzétett üzenetekben elsősorban a rezsim vezetőit dicsőítik. Az Uriminzokkiri oldalán gyakran látható egyebek mellett a washingtoni Fehér Ház képe egy távcsöves puska célkeresztjében.
Magyarország elítéli Észak-Korea bejelentését, hogy újraindítja a jongbjoni atomreaktort, ezzel a lépéssel Phenjan megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) vonatkozó határozatait, valamint saját, 2007-ben tett vállalását – közölte a Külügyminisztérium csütörtökön az MTI-vel. Magyarország ismételten felszólítja a phenjani vezetést, hogy tartsa be az ország nemzetközi kötelezettségeit, vessen véget „a regionális és nemzetközi békét és biztonságot veszélyeztető magatartásának”, és haladéktalanul térjen vissza a hatoldalú tárgyalásokhoz, amelyek elvezethetnek a nukleáris fegyverektől mentes Koreai-félsziget megteremtéséhez – olvasható a közleményben.