„Engesztelhetetlen harcra van szükség a pénzek elfolyása, a kapzsiság és a titkos pénzügyek ellen. Gyökeresen ki kell irtani Európában és a világban az adóparadicsomokat, mert ez a munkahelyek megőrzésének a feltétele” – jelentette ki Francois Hollande a heti kormányülés után tartott sajtótájékoztatón.
Jérome Cahuzacvolt költségvetési miniszter, aki az adócsalás elleni küzdelemért is felelős volt, nem egészen három hete mondott le, miután hónapokon át hazudott eltitkolt külföldi bankszámláival kapcsolatban.
Népszerűsége mélypontján, a kormány átalakítását sürgető ellenzéki követeléssel szembesülve a szocialista párti elnök határozottságról kívánt tanúbizonyságot tenni. Bejelentette, hogy a jövőben a francia bankoknak közzé kell tenniük külföldi leányvállalataik listáját, feltüntetve a tevékenységük jellegét. Azt szeretné, hogy „ezt a kötelezettséget az Európai Unióban is alkalmazzák, és kiterjesszék a nagyvállalatokra is”.
Hollande kizárta, hogy Cahuzac visszatérjen a nemzetgyűlésbe, bár erre a törvény értelmében lehetősége van. „Lelkiismereti kérdés is van a világon” – szögezte le az elnök volt miniszterének a parlamentben tett tagadó nyilatkozataira utalva.
Az elnök ököllel sújtott az asztalra, amikor a kormányfőt bíráló, illetve a politikáját megkérdőjelező miniszterek kerültek szóba. „Egyetlen miniszter sem kérdőjelezheti meg a folytatott politikát” – mondta az elnök, aki tavaly májusban lett az Elysée-palota lakója. E dühös mondatával arra célzott, hogy kormányának több tagja bírálja a költségvetési szigort.
„A komolyság az irány, a növekedés a cél, a követelmény. Ezt a politikát tűztük ki, nem változtatok rajta” – szögezte le, hangsúlyozva, hogy nem csak megszorításokról van szó. A francia belpolitikai életben földindulást kiváltó Cahuzac-botrány következményeként törvény készül a közélet tisztaságáról, amelyet április 24-én nyújtanak be a parlamentben.
Napok óta heves vita folyik a társadalomban a képviselők vagyonbevallásáról. Hollande felszólítására a képviselők megkezdték a vagyonbevallások közzétételét, amelyeket az ellenzék iróniával, sőt megvetéssel fogad, főként a közösségi portálokon.
A sajtótájékoztatón Hollande bejelentette, hogy „pénzügyi ügyészséget” hoznak létre, amely korrupciós és jelentős adócsalási ügyekben jár el. Főhatóság ellenőrzi majd a miniszterek, parlamenti képviselők és a magas választott tisztségeket betöltők vagyonát és esetleges összeférhetetlenségét – ígérte az elnök.